12 Ekim 2009

Nükleer pil devri başlıyor

Nükleer pil devri başlıyor
Sadece bir bozuk para boyutundaki nükleer piller ne kadar dayanıyor? Zararlı mı? Hepsi burada...

Missouri Üniversitesi'nden araştırmacılar bozuk para büyüklüğünde nükleer pil geliştirdiler. Bozunan radyoaktif elementlerden yararlanarak elektrik üreten bu pilin kullanım alanları çok geniş.

Sağlık, uzay araştırmaları, askeri cihazlar ve elbette eninde sonunda tüketici elektroniğinde bu pillerin kullanılması bekleniyor. Uzun ömürleriyle sıradan pillerle kıyaslanmayacak kadar uzun bu piller, kablosuz elektriğe olan ihtiyacı bile ortadan kaldırabilir.

İnanılmaz küçük boyutta üretimi başarılan bu mühendislik harikası pillerin ataları, radyoaktif element yüzünden, enerjiyi aktardığı yarıiletkenlere zarar veriyordu. Mühendisler bu sorunu sıvı bir yarıiletken kullanarak aştılar. Radyoaktif izotoptan saçılan parçacıklar bu sıvıdan daha az hasara yol açarak geçebiliyor ve katıya göre daha fazla dağıtılıyor.

Üreticiler için büyük bir maliyet kalemi ortadan kalkabilir ve evrensel piller bütün cihazlarda kullanılabilir hale gelebilir. Sadece bir bozuk para boyutundaki pillerin böyle bir avantajı da var...--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

Blog Widget by LinkWithin

İslam İlmihali