12 Şubat 2010

Toshiba Satellite U500-1EX

Toshiba, Satellite serisi dizüstü bilgisayarlarına yeni bir iddialı bilgisayar daha ekledi: Toshiba Satellite U500-1EX.

Toshiba Satellite U500-1EX

13.3 inchlik çoklu dokunmatik destekli ekranı ile dikkat çeken Toshiba Satellite U500-1EX, Intel Core i3-330 (2.13GHz) işlemci ile güçlendirilmiş. Gigabit Ethernet, Wi-Fi,Bluetooth, çoklu kart okuyucu, HD destekli web kamera, 2 adet USB 2.0 yuvası, DVD yazıcı Toshiba Satellite U500-1EX'in diğer özelliklerinden.

320GB depolama kapasitesine sahip Toshiba Satellite U500-1EX'in bu yeni oyuncağında 4GB DDR3 bellek kullanılmış. Ayrıca grafik çözümü olarak ta Intel GMA HD entegre grafik kartı özellikleri arasında.

TeknoKampus - TeknoKampus


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Aksaray Eskil Belediyesi İtfaiye Eri Alım İlanı

T.C AKSARAY İLİ Eskil Belediye Başkanlığından İLK DEFA ATANACAK İTFAİYE ERİ ALIM İLANI

Eskil Belediye Başkanlığı bünyesinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında istihdam edilmek üzere, 21.10.2006 tarih ve 26326 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Belediye İtfaiye Yönetmeliği ile 11.04.2007 tarih ve 26490 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Belediye İtfaiye Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte belirtilen hükümler çerçevesinde Başkanlığımızda münhal bulunan aşağıda sınıfı, unvanı, derecesi, adedi, KPSS taban puanı türü belirtilen İtfaiye Eri kadrolarına; Merkezi sınavdan (KPSS) sınav komisyonunca belirlenen aşağıdaki taban puanı alıp Başkanlığımıza müracaat eden adaylar arasından, en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının 3 katı aday belirlenerek sözlü sınava çağrılacaktır.

ATAMA YAPILACAK KADROLAR :

Sınıfı Unvanı Derece Adedi Cins. KPSS Puan Türü Taban Puan Öğrenim Durumu
G.İ.H İtfaiye Eri 10 1 E / K KPSSP93 57 Önlisans düzeyinde eğitim veren okulların İşletme veya İşletmecilik bölümü mezunu olmak.
               
G.İ.H İtfaiye Eri 10 1 E / K KPSSP93 57 Önlisans düzeyinde eğitim veren okulların İnşaat, İnşaat Teknikerliği, İnşaat Teknolojileri bölümü mezunu olmak.
G.İ.H İtfaiye Eri 10 1 E / K KPSSP93 57 Önlisans düzeyinde eğitim veren okulların Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümü mezunu olmak.
G.İ.H İtfaiye Eri 10 1 E / K KPSSP93 57 Önlisans düzeyinde eğitim veren okulların Elektrik ve elektronik bölümü mezunu olmak.
G.İ.H İtfaiye Eri 13 4 E / K KPSSP94 60 Lise ve dengi okul mezunu olmak.

BAŞVURU ŞARTLARI:

İTFAİYE ERİ ADAYLARI GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR

1) Türk vatandaşı olmak.

2) Sınavın yapıldığı tarih itibari ile 30 yaşını doldurmamış olmak,

3) Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67m, kadınlarda en az 1.60m boyunda olmak ve boyun 1m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg.dan fazla fark olmamak

4) Askerlikle ilişiği olmamak,(Askerlik hizmetini yapmış veya tecilli veyahutta muaf olmak)

5) Sağlık açısından kapalı mekân, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla İtfaiye Teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmak, kalıcı bulaşıcı hastalığı olmamak, görevlerini düzenli bir biçimde yapmaya engel olacak her hangi bir özrü bulunmamak,

6) Siyasi ve Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,

7) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,(Ağır hapis veya 1 yıldan fazla hapis cezası ile veya yüz kızartıcı bir suç ile hüküm giymiş bulunmamak)

8) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ) tarafından yapılan 2008 yılı Kamu Personeli seçme Sınavlarına girmiş KPSS den Önlisans Mezunu Adaylar için (KPSSP93) 57 Puan ve üzeri, Lise ve Dengi Okul Mezunu adaylar için (KPSSP94) 60 puan ve üzeri almaları gerekmektedir.

9) Herhangi bir Kamu Kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurlarına tabi görevlerde daha önce çalışmış veya halen çalışıyor olmamak,

NOT: Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların yanlarında dayanıklılık testi için eşofman ve spor ayakkabısı getirmeleri gerekmektedir.

BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLECEK BELGELER

1- Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C.Vatandaşlık Numarası olan)

2- Öğrenim durumlarını gösterir belge fotokopisi (aslı veya noter onaylı sureti)

3- KPSS sonuç belgesi fotokopisi (aslı veya noter onaylı sureti)

4-Cumhuriyet Başsavcılığından sabıka kaydının olmadığına ilişkin adli sicil belgesi.

5-Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf (1 adedi başvuru formuna yapıştırılacak)

6- Hastane veya sağlık ocaklarından alınmış boy ve kilo ölçümüne ilişkin belge.

7- Erkek adaylar için terhis belgesi veya askerlikle ilişkisinin olmadığına dair belge.

BAŞVURU YERİ TARİHİ VE SAATİ:

Başvurular Eskil Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürlüğüne ( Merkez Mahallesi Aksaray Bulvarı No:2 Belediye Hizmet Binası Eskil/Aksaray) şahsen yapılacak olup Posta ve internet yolu ile yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Başvurular 18.02.2010 Perşembe Günü saat 10.00 da başlayıp 19.02.2010 Cuma günü saat 16.00’da sona erecektir.

SINAVA GİRİŞ BELGESİ:

Sınava çağrılan adaylar için sınava giriş belgesi düzenlenecektir. KPSS başarı puanına göre en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere boş kadro sayısının 3 katı kadar aday sınava çağırılacak olup, Sınava giriş belgeleri 22.02.2010 tarihinde Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğünden alınacaktır. Ayrıca sözlü sınav ve dayanıklılık testine girmeye hak kazanan adayların listesi Belediyemiz internet (http://www.eskil.bel.tr) sitesinde yayınlanacaktır. Adaylar sınava giriş belgesi ile birlikte kimlik tespitinde kullanılmak üzere nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi fotoğraflı, geçerli bir kimlik belgesini de yanında bulunduracaktır.

Başvurusunu yapan adayların eksik bilgi ve belgelerle ya da nitelikleri uygun olmadığı sonradan tespit edilen başvurular İdaremizce değerlendirmeye alınmayacaktır. Sınava katılmayacak müracaat sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

SÖZLÜ SINAV KONULARI;

a) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi

c) 657 Sayılı Devlet memurları Kanunu

d) Mahalli İdarelerle ilgili Temel Mevzuat

e) Belediye İtfaiye Yönetmeliği’nin 16. maddesinin 5. bendi gereği dayanıklılık testi.

SINAV GÜNÜ ŞEKLİ VE DEĞERLENDİRME:

Sınava giriş hakkı kazanan adaylar için 24.02.2010 Çarşamba günü 09.30 da Merkez Mahallesi Piyade Sokak Belediye Halı Saha ve Sosyal Tesislerinde Sözlü Sınav Komisyonu huzurunda sözlü sınav ve dayanıklılık testi yapılacaktır. Belirtilen tarihte sınavın bitmemesi halinde sözlü sınav ve dayanıklılık testine ertesi gün devam edilecektir.

Sözlü sınav ve dayanıklılık testinden 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak gerekir. Giriş sınavından en yüksek puan alan adaydan başlanarak yapılan sıralamaya göre oluşturulan liste Belediyemiz ilan panosuna asılarak ve internet adresinden (http://www.eskil.bel.tr) duyurulur. Ayrıca sözlü sınava giren tüm adaylara yazılı olarak bildirilir ve başarılı olan adaylardan atanmaları için gerekli olan belgeler istenir. Sınavı kazananlar arasından atanacak boş kadro sayısı kadar asıl ve boş kadro sayısının yarısı kadar ilan yedek aday belirlenerek ilan edilir. Asıl adaylardan göreve başlamayanların yerine başarı sırasına göre yedek adaylardan atama yapılacaktır. Adayların sözlü puanı ve KPSS puanı toplanıp ikiye bölünerek başarı puanı bulunur.

Başvuru işlemleri sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu veya herhangi bir şekilde gerçeği sakladığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır ve bunların atamaları yapılmaz. Bu gibi durumları tespit edilen adayların atamaları yapılmış olsa dahi atamalar iptal edilir. Bu kişiler hiçbir hak talep edemezler ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

İLANEN DUYRULUR--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Milli Savunma Bakanlığı Memur Alım İlanı

Milli Savunma Bakanlığı çeşitli unvalarda 72 sivil memur alacak. Başvurular şahsen yapılacaktır. Posta ve diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Başvuru Tarihi : 16 Şubat 2010 tarihinden 17 Şubat 2010 günü saat 17:00 'ye kadar.

TEMİNİ YAPILACAK MEMUR ADAYLARINDA ARANACAK ŞART VE NİTELİKLERİ

GÖSTERİR DUYURU METNİ

Millî Savunma Bakanlığı ve bağlı Taşra Teşkilatı ihtiyacı için aşağıda unvanları yazılı kadrolara "Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında İlk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik" gereği personel temin edilecektir.

A. ALINACAK MEMUR KADROLARININ;----B. ALINACAK PERSONELİN;

ALINACAK İL SINAV MERKEZİ SINIFI ÜNVANI DERECESİ MİKTARI CİNSİYETİ NİTELİKLERİ :
ANKARA ANKARA SHS Psikolog 8 1 E/B Fakültelerin Psikoloji (3286) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Harita Kad. Teknikeri 9 6 E/B 2 Yıllık Yüksekokulların Harita Kadastro (1188) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Halkla İlişkiler Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Halkla İlişkiler (3197) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 3 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Siyasi İşler Uzmanı 9 4 E/B Fakültelerin Uluslararası İlişkiler bölümü (3352), (3353) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Bilgisayar Program Uzm. 9 4 E/B Fakültelerin Bilgisayar (3123) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Elektronik Teknikeri 9 1 E/B 2 Yıllık Yüksekokulların Elektronik (1154) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Elektrik Müh. 8 2 E/B Fakültelerin Elektrik Mühendisliği (3160) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Şehir Plancısı 8 1 E/B Fakültelerin Şehir ve Bölge Planlama (3322) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Mimar 8 1 E/B Fakültelerin Mimarlık (3263) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS İnşaat Müh. 8 2 E/B Fakültelerin İnşaat Mühendisliği (3221) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Makina Müh. 8 3 E/B Fakültelerin Makina Mühendisliği (3252) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA SHS Eczacı 8 3 E/B Fakültelerin Eczacılık (3156) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Kimya Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Kimya Mühendisliği (6241) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Elektronik Müh. 8 2 E/B Fakültelerin Elektronik Mühendisliği (3163) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Bilgisayar Müh. 8 2 E/B Fakültelerin Bilgisayar Mühendisliği (3124) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Elektrik-Elektronik Teknisyeni 12 1 E Meslek Liselerinin Elektrik - Elektronik (1505) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Uzman 9 3 E/B Fakültelerin Arap Dili ve Edebiyatı (3109), Fars Dili ve Edebiyatı (3179) veya Tarih (6324) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Peyzaj Teknikeri 9 1 E/B 2 Yıllık Yüksekokulların Peyzaj Uygulama ve Süs Bitkileri (1274) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Bakım Onarım Teknisyeni 12 2 E Meslek Liselerinin Bilgisayar Donanım (3015) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA YHS Bahçıvan 12 3 E Meslek Liselerinin Ziraat (2823) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA THS Makina Teknisyeni 12 1 E/B Meslek Liselerinin Makina (1987) bölümü mezunu olmak.
ANKARA ANKARA GİH Uzman 9 1 E/B Fakültelerin İktisat (3213),(4102), Maliye (3254), (4106) bölümü mezunu olmak.
İZMİR ANKARA THS Mimar 8 1 E/B Fakültelerin Mimarlık (3263) bölümü mezunu olmak.
İZMİR ANKARA THS İnşaat Müh. 8 1 E/B Fakültelerin İnşaat Mühendisliği (3221) bölümü mezunu olmak.
İZMİR ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
İZMİR ANKARA THS Kimya Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Kimya Mühendisliği (6241) bölümü mezunu olmak.
İZMİR ANKARA THS Kimya Teknikeri 9 1 E/B 2 Yıllık Yüksekokulların Kimya (1218) bölümü mezunu olmak.
ADANA ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
ADANA ANKARA THS Gıda Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Gıda Mühendisliği (3191) bölümü mezunu olmak.
SİVAS ANKARA THS Makina Teknikeri 9 1 E/B 2 Yıllık Yüksekokulların Makina (1232) bölümü mezunu olmak.
ERZURUM ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
DİYARBAKIR ANKARA THS İnşaat Müh. 8 1 E/B Fakültelerin İnşaat Mühendisliği (3221) bölümü mezunu olmak.
DİYARBAKIR ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
MALATYA ANKARA THS İnşaat Müh. 8 1 E/B Fakültelerin İnşaat Mühendisliği (3221) bölümü mezunu olmak.
MALATYA ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
BALIKESİR ANKARA THS Mimar 8 1 E/B Fakültelerin Mimarlık (3263) bölümü mezunu olmak.
ESKİŞEHİR ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
ERZURUM ANKARA THS Tekstil Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Tekstil Mühendisliği (3328) bölümü mezunu olmak.
ERZURUM ANKARA GİH Bilgisayar Program Uzm. 9 1 E/B Fakültelerin Bilgisayar (3123) bölümü mezunu olmak.
İSTANBUL ANKARA THS Elektrik Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Elektrik Mühendisliği (3160) bölümü mezunu olmak.
İSTANBUL ANKARA THS İnşaat Müh. 8 1 E/B Fakültelerin İnşaat Mühendisliği (3221) bölümü mezunu olmak.
İSTANBUL ANKARA THS Tekstil Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Tekstil Mühendisliği (3328) bölümü mezunu olmak.
BURSA ANKARA GİH Hukuk Uzmanı 9 1 E/B Fakültelerin Hukuk (3209) bölümü mezunu olmak.
BURSA ANKARA THS Gıda Müh. 8 1 E/B Fakültelerin Gıda Mühendisliği (3191) bölümü mezunu olmak.
BURSA ANKARA SHS Veteriner 8 1 E/B Fakültelerin Veterinerlik (6373) bölümü mezunu olmak.

C. GENEL ŞARTLAR:

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 nci Maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip olmak. (A bendinin 6 ncı Fıkrası hariç )

D. ÖZEL ŞARTLAR:

1. 2008 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına (2008 - KPSS) girmiş olmak.

2. 2008 yılı KPSS sınavından lisans mezunları için (KPSSP03), önlisans mezunları için (KPSSP93), ortaöğretim mezunları için (KPSSP94) puanları kullanılacak olup, tüm branşlar için

60 ve üzeri puan almış olmak.

3. Herhangi bir Kamu Kurum ve Kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlerde daha önce çalışmış veya hali hazırda çalışıyor olmamak.

4. Erkek adaylar için muvazzaf askerlik hizmetini fiilen tamamlamış olmak.

5. Sağlık Raporu için sevk edilecekleri Askeri Hastaneden "Sivil Memur Adayı Olur" kararlı rapor almış olmak.

6. Yaptırılacak güvenlik tahkikatı sonucunda göreve başlamalarında bir sakınca bulunmamak.

7. Başvurular şahsen yapılacaktır. Posta ve diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

E. SINAVLA İLGİLİ BİLGİLER

1. Başvuru Tarihi : 16 Şubat 2010 tarihinden 17 Şubat 2010 günü saat 17:00 'ye kadar.

2. Başvuru Yeri : Ankara: TSK Sivil Memur Eğitim ve Sosyal Hizmet Komutanlığı (Etiler Astsubay Orduevi Yanı) Tandoğan -ANKARA

3. Sınav Yerleri : Başvuruların kabul edildiği yerlerde icra edilecektir.

4. Sınav Tarihi : Ankara: 25 Şubat 2010 Saat 09:00

5. Başvuruları uygun görülerek kabul edilen adaylardan; yukarıda yazılı unvanların karşısında belirtilen miktarın 6 katı kadar aday KPSS Puan derecelerine göre değerlendirilmeye (mülakat ve/veya uygulamalı sınav) tabi tutulacaktır.

6. Değerlendirmeye tabi tutulacak adaylara ait isim listeleri 22 Şubat 2010 tarihinde www.msb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

F. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. İş Talep Formu (Başvuru esnasında verilecektir.)

2. 3 Adet Vesikalık Fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş, renkli)

3. Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

4. Öğrenim Belgesi Aslı ve Fotokopisi

5. Askerlik Terhis Belgesi Aslı ve Fotokopisi

6. 2008 KPSS Sınav Sonuç Belgesi (B Grubu kadrolar için) Aslı ve Fotokopisi

7. Savcılıktan Adli Sicil Belgesi--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Çocuğunuzu günde 10 kez zıplatın

Her geçen dünya genelinde obez sayısının arttığını ve bunun giderek büyük bir tehlike haline geldiğini söyleyen uzmanlar, çocukların oyun oynarken yaptığı fiziksel hareketlerin kemik yoğunluklarını artırdığını belirtiyor.

- Hem vücut ağırlığının hem de vücuttaki yağ kitlesinin artması şişmanlık olarak tanımlanıyor.

Yağ kitlesinin vücuttaki dağılımının çok önemli olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Çalışmalar, karın bölgesinde yağ toplanmasıyla kendini gösteren şişmanlığın inme, kemik kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskini artırdığını göstermektedir” uyarısında bulundu.

Prof. Hatun, son 30 yılda fazla kilolu çocuk sayısının 3 kat arttığını belirterek, “Dünyada 5 yaş altındaki 20 milyon çocuğun fazla kilolu veya şişman olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

ŞEHİR ÇOCUKLARI PASİFLEŞTİRİYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) özellikle şehirde yaşayanların giderek pasifleşmeye başladığına bunun da risk faktörü olduğuna dikkati çektiğini belirten Hatun, şunları kaydetti:

“DSÖ'ye göre, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pek çok ülkede gençlerin üçte ikisinden fazlasının yeterince aktif olmadığı tahmin edilmektedir. Oysa, aktif olmak gençlerin ve çocukların kas uyumunu geliştirmelerine, sağlıklı kemikleri, kasları ve eklemleri korumalarına, kilolarını korumalarına, aşırı kiloları vermelerine ve kalp ve bağırsakların işlevlerini geliştirmesine yardım eder."

Kocaeli il merkezindeki lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin yarıya yakının düzenli egzersiz yapmadığı, kızların yüzde 57'sinin erkeklerin ise yüzde 43'nün beden eğitimi derslerine katılmadığı belirlendi. Aynı öğrenciler arasında internet kafeye gitme ve ortalama 1 saatten fazla TV seyretme oranı ise yüzde 75'e kadar çıkıyor.

SIÇRAMA HAREKETİ KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Çocukların geçmişte apartmanların bahçelerinde ip atladığını, sek sek, saklambaç, misket, yakan top gibi fiziksel aktivite gerektiren oyunlar oynadığı, bunun da kasları geren ve yer çekimine karşı yapılan egzersizler olduğunu dile getiren Hatun, şöyle devam etti:

“Kemiklerin yer çekimi etkisiyle bile olsa gerilimden uzak kalması kemiklerin erimesine neden olmaktadır. Yakın zamanda yayımlanan bir araştırmada, 8 ay süreyle günde 10 veya daha fazla sıçrama hareketi yapan çocukların, normal okul aktivite programındaki çocuklara göre kemik yoğunluklarında yüzde 1.2 oranında artma olduğu görüldü. Kemik yoğunluğundaki yüzde 5 oranındaki artma, osteoporotik kırılma riskini yüzde 40 azaltmaktadır. Bu nedenle yüzde 1'lik bir artış bile çok önemlidir. İzmit'teki 551 10-16 yaş grubundaki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada da şişmanlık sıklığı yüzde 4.1, şişmanlık riski altında olanlar ise yüzde 9 olarak saptandı. Aynı araştırmada şişmanlık sıklığı ile günde 5 saatten fazla TV seyretme, 'atıştırma' tarzında beslenme, ailede şişmanlık olması ve 'fast food' beslenme arasında yakın bir ilişki olduğu belirlendi.”

ÇOCUKLARDA ŞİŞMANLIK TEDAVİSİ

Orta derecede şişman çocukların kilo almasının engellenmesinin yeterli olduğunu belirten Hatun, “Çünkü boyları uzayınca ideal ağırlıklarına yaklaşacaklardır. Belirgin olarak şişman çocuklarda ise haftada en fazla 0.5 kg verdirecek programlar hazırlanmalıdır. Tedavi, diyet, fiziksel aktivite, davranış, yaşam tarzı değişikleri, ailenin tedaviye katılımı ve düzenli izlem şeklinde olmalıdır” dedi.

Hatun, hafif derecede şişman çocuklarda (ideal ağırlığından yüzde 20 fazla olanlar) kola ve meyve suyu gibi içeceklerin azaltılması ve fast-food türü besinlerden kaçınmanın yeterli olduğunu, şişman çocukların ise mutlaka diyetisyen kontrolünde bir programa tabi tutulması gerektiğini bildirdi. Çocuklarda çok düşük kalorili diyet uygulamasının tehlikeli olabildiğini vurgulayan Hatun, “Bu diyetlerde nitrogen kaybı, hipotansiyon, kalp ritmi bozuklukları, gelişme geriliği, saç dökülmesi ve safra kesesi taşları gibi önemli sorunlar görülmekte” uyarısında bulundu.

FİZİKSEL AKTİVİTE MUTLAKA OLMALI

Hatun, fiziksel aktivitenin enerji kullanımını arttırdığı için kalori yakımında faydalı olduğunu belirterek, “Ayrıca yağdan zengin besinlere olan isteği de azaltarak diyet tedavisinin başarısını arttırmakta, çocukların benlik saygılarını güçlendirmektedir. Fiziksel aktivite haftada 3-5 kez, başlangıçta 15 sonra 35-40 dakika yapılmalı ve yürüme, koşma, bisiklete binme, tenis, dans gibi fazla miktarda kas guruplarını çalıştıran hareketleri kapsamalı. Çalışmalar, aralıklı ve önce yüksek yoğunlukta sonra düşük yoğunlukta yapılan aktivitenin aynı miktarda kalori kaybına yol açan orta yoğunluktaki aktivitelere göre daha fazla yağ ve kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

Prof. Dr. Şükrü Hatun, çeşitli ilaçların iştah azalttığını ve yüzde 5-20 oranında ağırlık kaybına yol açtığını ancak önemli yan etkilere sahip oldukları için çocuklarda kullanımının ancak özel merkezlerde ve “süper şişman” çocuklarla sınırlı olduğunu bildirdi.--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Kontörlü hat kullananlara müjde!

Bilgi Teknolojileri Kurumu, kapatılan hatların açılmasına karar verdi. Karara göre hattı kapanan abonelerin hattı tekrar açılacak ve kullanılmayan kontörlerin parası iade edilecek.

Kontör yüklemediği için hattı kapatılan cep telefonu abonelerine "af" geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kapatılan hatların açılmasına karar verdi. Kararla 1 Nisan'dan itibaren, 90 günde kontör yüklenmediği için kapanan hatlar yeniden açılıyor. Hattının içinde kontör kalan abonelere de BTK'dan iyi haber var. Kontörlerin parasını operatörler karşılayacak.

EN AZ 20 TL'LİK KONTÖR


Kontörlü hat kullanan vatandaşlar, hattında kontör olsa bile en geç 90 gün içinde yeni kontör yüklemek zorunda. Son kontör yüklemesinin üzerinden 90 gün geçen abonelerin hatları operatörler tarafından kapatılıyordu. Vatandaş hem hattı kapatıldığı için mağdur olurken hem de maddi zarara uğruyordu. Özellikle öğrenci ve dar gelirli vatandaşlar en düşüğü 100 kontör (20-22 TL) olan kartları alıp kullanmada zorluk çekiyordu. Her ön ödemeli abone üç ayda bir en az 20 liralık kontör satın almak zorundaydı.

Aksi takdirde hatlar kapanıyordu. Bu durum milyonlarca cep telefonu abonesince BTK'ya şikayet edildi. BTK, vatandaşların mağduriyetini giderecek bir dizi önlemler aldı. Önlemlerin ilki hattı kapatılan vatandaşlara kolaylık getiriyor. Sözleşmesi feshedilen ön ödemeli hat kullananlar, 20 kontör ya da 5 TL yükleme yapmaları halinde hatları 3 aydan az olmamak üzere yeniden açılacak. Böylece daha önce en az 20 liralık kontör yükleme zorunluluğu 5 liraya düşürülmüş oldu.

FESHEDİLENLERE DE KONTÖR PARASI


BTK'nın aldığı kararla ayrıca aboneliği feshedilen ön ödemeli abonelerin hesaplarında kalan kontörler, hak sahiplerine geri verilecek. BTK, işletmecilere bu hazırlıkları yapmaları için 1 Nisan'a kadar süre verdi. Aboneler, kontörlerin geri ödemesine ilişkin taleplerini işletmeciye bildirecek. İşletmeci, 1 aylık dönemde kontörleri hak sahiplerine iade edecek. İşletmeci, abonelere tercihlerine göre kontörleri şu yollarla ödeyecek:

- Kontör parası abonenin banka hesap numarası ya da kredi kartına.

- Sözleşme yapma yetkisine sahip bayi ya da abone merkezleri üzerinden abonelere elden.

- Numarasını taşıyan aboneler için eski işletmeciden yeni işletmeciye, abonenin hesabına aktarılmak üzere hesapta kalan kontör aktarılacak.

48 MİLYON KONTÖRLÜ ABONE VAR

BTK'nın verilerine göre Türkiye'de halen 63.7 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. Bunun yüzde 75.7'si ön ödemeli (kontörlü) hat kullanırken, yüzde 24.3'ü faturalı hat kullanıyor. Bir başka ifadeyle Türkiye'de 48.2 milyon kontörlü, 15.5 milyon faturalı cep telefonu abonesi bulunuyor.

--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

11 Şubat 2010

Kartuş yok, toner yok, kağıt yok!

Japonya'da geliştirilen ve bir teknoloji fuarında serilenen "PrePeat" adlı yazıcı görenleri şok eden teknolojisiyle büyülüyor.

Yazıcılar hakkında bütün bildiklerinizi unutun! PrePeat adlı yazıcı toner veya mürekkep kartuşu kullanmıyor. Hatta kağıt bile kullanmıyor! Peki, nasıl çalışıyor?

PrePeat, kağıt yerine özel olarak üretilmiş ince plastikler kullanıyor. Dokümanlar bu plastikler üzerine farklı  sıcaklıklar uygulanarak yazdırılıyor. Böylece hem yazdırma işlemi çok hızlı bir şekilde yapılıyor hem de müthiş bir tasarruf sağlanmış olunuyor. Tabi toner veya kartuş kullanılmadığı için çevre de kirletilmemiş oluyor.


PrePeat'in plastik kağıtları üzerleri dolu olsa bile hiçbir ara işleme gerek kalmadan tekrar yazdırılabiliyor. Yazdırma işleminden önce plastik kağıtların üzerindeki eski yazıları otomatik olan silen PrePeat bütün alkışları hak ediyor.
Tanıtımı gerçekleştiren Yoshitaka Sugano, PrePeat'ın satış fiyatının yaklaşık 5500 dolar olacağını açıkladı. Tekrar yazdırılabilir plastik kağıtlar ise tanesi 3,3 dolar fiyatla satılacak. Bir plastik kağıtla 1000 kez çıkış alınabileceğini belirten Yoshitaka Sugano, plastik kağıtların 1000'lik paketler halinde satmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.


Toner, kartuş ve kağıt masraflarını sıfıra indiren PrePeat'in bakım ve tamir gibi sorunlarının da olmayacağını düşünürsek özellikle orta ölçekli firmalar için müthiş bir tasarruf kaynağı olacağını söyleyebiliriz.

Kağıt kullanmayan, toner veya kartuş istemeyen PrePeat'in yaygınlaşması ile birlikte çevre koruması için de dev bir adım atılmış olacak. Sağlanacak kağıt tasarrufunun yanı sıra çevreyi kirleten tonerler ve kartuşlar da tarihe karışmış olacak.


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Asgari Ücret Tarifesi Danıştay tarafından tescillendi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası yaptığı yazılı açıklama ile Sorumlu Yönetici Sözleşmesi konusunda Danıştay'a yapılan bir itirazı sonuçlandığını ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mesleki Denetim  ve Yönetmelik  Asgari Ücret Tarifesinin Danıştay tarafından da tescil edildiğini bildirdi. Yapılan yazılı açıklama aşıdaki gibidir;

BİLGİ NOTU: Sorumlu Yönetici Ücretleri

ODA‘mızın Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca, tek işyerine bakan (60 beygir gücünün üzerinde motor gücü olan veya 10 işçiden fazla işi çalıştıran işyerleri) sorumlu yöneticiler aylık asgari 1.800 TL; 5 işyerinin yükümlülüğünü üstlenen sorumlu yöneticiler ise asgari 360 TL/işyeri ücret almaktadır.

Migros‘ta çalışan bir üyemizin söz konusu asgari ücretten daha düşük bir ücretle sözleşme imzalamasına ODA‘mızca karşı çıkılmış ve istenilen sorumlu yöneticilik belgesinin düzenlenmeyeceği firmaya bildirilmiştir.

Bunun üzerine Migros Ticaret A.Ş tarafından, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mesleki Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği ve Yönetmelik uyarınca hazırlanan Serbest Ziraat Mühendisleri Hizmetleri 2009 Yılı Asgari Ücret Tarifesi‘ne karşı dava açılmıştır.

Davaya bakan Danıştay 8. Dairesi, 30.12.2009 tarihinde verdiği kararda, Yönetmelik ve Asgari Ücret Tarifesi‘nin "ZMO‘nun çalışma alanı ve amacına aykırılık taşımadığını" belirterek, yürütmenin durdurulması istemini reddetmiştir.

Böylece ODA‘mız üyesi mühendislerin verdikleri hizmetin karşılığını tam olarak almalarına yönelik mücadelemiz yargı kararıyla da tescillenmiştir.

Saygılarımızla duyururuz.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

10 Şubat 2010

Milli modern piyade tüfeği seri üretime hazır

http://www.airsplat.com/Images/ER-VFC-HK416-10.jpg

Portatifi hazır olan ve önümüzdeki yıllarda piyadelerin gözdesi haline gelecek olan milli modern piyade tüfeğinin seri üretime geçilecek halde olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda atışlarda üstün başarıl elde edildiği belirtilen milli piyade tüfeği, önümüzdeki yıllarda piyadelerin elinde görülmeye başlanacak.

Milli modern piyade tüfeğinin ''tasarım ve geliştirme'' sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici sözleşmesi ise MKEK ile Kalekalıp Makina Kalıp Sanayi AŞ arasında imzalandı.

TSK için HK 416'nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeği olduğunu belirten yetkililer, "Türkiye'nin ilk ulusal tüfeğidir. Standart olarak TSK'nin kullandığı G3'ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin de kullandığı AK-47'ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür." dedi

Tüfeğin diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafif olduğunu ifade eden yetkililer, "Tüfek, 2,60 kilogram ağırlığında ve 7,62 milimetre NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın versiyonunun namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Tüfek modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir. M1913 piccatiny rail sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir mekanizmaya sahiptir. Mekanizmasında HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır." şeklinde konuştu.

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi gaz piston sistemi ile çözüldüğünü açıklayan yetkililer, "M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen milli tüfek gövdesi çıplak elle dokunulacak kadar soğuk kalır." diye konuştu.

MKEK Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu ise kurumun gelişmesi ve bugünkü konumundan daha ileri düzeylerde olması için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Önsipahioğlu, kurum ile Milli Savunma Bakanlığı, SSM ve Kalekalıp AŞ arasında yapılan sözleşme ile yapımı gerçekleştirilecek olan ''milli modern piyade tüfeğinin'' ilk aşamada 50 adet, daha sonraki 30 aylık aşamada ise 200 adet üretileceğini bildirdi.

Tüfeğin tamamen yerli imkanlarla imal edileceğini kaydeden Önsipahioğlu, 30 ayda yapılacak tüfekle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim ve muharebe alanında çok etkili olacağını kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geçtiğimiz sene MKE Kurumu'nun Kırıkkale'deki sosyal tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savunma sanayinde önemli bir aşamanın yaşandığı bugünün tarihi bir gün olduğunu belirtmişti.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, bu konunun çok ciddi ve azimli bir şekilde ele alındığını ve gerekli paranın verildiğini ifade ederek, eğer böyle olmasa bugün bu imzaların atılamayacağını vurgulamıştı.
--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

09 Şubat 2010

Madımak'ın yerine park

Madımak’ın yerine park
Alevi çalıştaylarının ardından Başbakan Erdoğan’a sunulan raporda “Madımak Oteli müze değil, park olsun” önerisi var.
Bazı Alevi örgütlerinin son toplantılarını protesto ederek katılmadığı Alevi çalıştaylarının ardından hazırlanan ön rapor da tartışmalara neden oldu. Başbakan Erdoğan’a sunulan ön raporda, çalıştay katılımcılarının Madımak Oteli’nin müze yapılması fikrinin ‘tehlike ürettiği’ görüşünde birleştiği belirtildi. Madımak’ın müze yerine bir parka dönüştürülmesi önerisinin getirildiği ön raporda, “Özellikle Alevi katılımcılar, kendi aralarında yüksek bir sembolik değer olarak gördükleri Madımak Oteli’nin, bütün bu duyarlılığa rağmen ülkenin birlik ve düzeninin esastan korunmasını dikkate alan bir düzenlemeyle yeniden düşünülmesi gerektiğini vurgulamışlardır” dendi.

İlki 4 Haziran 2009, sonuncusu 30 Ocak 2010’da gerçekleştirilen çalıştaylar sonucunda hazırlanan raporda ayrıca Diyanet İşleri, zorunlu din dersleri, cemevlerinin statüsü gibi konulara yer verildi. Birçok konuda Alevi-Bektaşi katılımcılar arasında da görüş ayrılıklarının bulunduğu gözleminin de aktarıldığı ön raporda, Aleviliğin içeriği ve tanımlanması konusundaki hassasiyetin, genellikle devletin Aleviliğe bir çerçeve çizeceğinden duyulan kaygılardan kaynaklandığının anlaşıldığı belirtildi.

Diyanet özerkleşsin
Raporda yaygın Alevi söyleminin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın meşruiyetine eleştirel baktığı ve uzun vadede tutarlı bir laikliğin icrası açısından lağvedilmesini savunduğu da belirtildi. Ön rapora göre katılımcılar, Diyanet’in İslam’ın tüm yorumlarını da içine alacak şekilde orta ve uzun vadede özerk bir yapıya kavuşması gerektiğini belirtti.

‘İbadethane’ olmaz, statü bulunsun
Cemevlerinin ‘ibadethane’ olarak tanınmasının kabul görmediği raporda bu kurumlara yerel yönetimlerin yardımcı olması da önerilirken, mevzuatta doğacak sıkıntıları aşmak üzere ilgili kanuna, “Birer inanç ve erkân merkezi olarak değerlendirilen cemevleri de kanunlarda ibadethanelere tanınan bütün imkanlardan yararlanır” veya “Cemevlerine de aynı imkânlar sağlanır” şeklinde bir ekleme yapılması önerildi.

Din dersi zorunlu olmasın
Toplantılarda Din Kültürü derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılmasının derinlemesine müzakere edildiği bildirilen raporda, dinler, mezhepler ve inançlar üstü bir din öğretimine tüm vatandaşların ihtiyacı olduğunun teyit edildiği belirtildi. Bununla birlikte ‘zorunluluk’ ifadesinin Aleviler arasında siyasi ve kültürel nedenlerle açık bir rahatsızlık yarattığı yönündeki görüş de raporda yer aldı. Rapora göre, dedelerin statüsünün Aleviler arasındaki yerinin tartışılmaz olduğu vurgulanan çalıştayda, ancak yeni koşulların özellikle de kent Aleviliğinin göz önüne alınarak statünün yeniden değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Dedelere hizmet içi eğitim
Alevi dedelerine maaş bağlanmasına olumsuz bakanlar kadar, olumlu yaklaşanların da bulunduğu ifade edilen ön raporda, dedelerin eğitimine ihtiyaç duyulduğu savunuldu. Raporda bu ihtiyacın bir an önce giderilmesi için dedelere hizmet içi eğitimler verilmesi istendi.


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Hastanelerde mesai saatleri değişti

Sağlık Bakanlığı, hastanelere mesai saatleri dışında başvuracak hastalar için mesai dışı poliklinik uygulaması başlatacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, yayınladığı genelgede, bakanlığa bağlı yataklı tedavi kurumlarında sağlık hizmetlerinin ihtiyaç ve talepler doğrultusunda daha etkin, kaliteli, ulaşılabilir ve zamanında verilmesinin öncelikli hedeflerinden olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumları bünyesindeki acil servislere mesai saatleri haricinde, genel ve resmi tatil günlerinde, acil müdahale gerektirmeyen ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek durumdaki hasta başvurusunun yüksek olduğuna dikkati çeken Tosun, bu hastaların ertesi gün tekrar muayene, tetkik ve tahlil için branş polikliniklerine müracaat ettiklerini kaydetti.

Buna bağlı olarak acillerde gereksiz bir yoğunluk yaşandığı için durumları acil olan hastalara zamanında müdahalede aksaklıklar görüldüğünü anlatan Tosun, bunun önlenmesine yönelik yeni düzenlemelere gidileceğini bildirdi.

Buna göre, durumları aciliyet taşımayan, ancak çeşitli sebeplerle mesai harici veya genel ve resmi tatil günlerinde hastanelere başvuran hastaların muayene, tetkik, tahlil ve tedavi taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan il ve ilçelerde mesai dışı poliklinik uygulamasına geçilecek.

Bu çerçevede, mesai saatleri dışında hekim ve gerektiğinde uzman hekim düzeyinde poliklinik hizmeti vermek üzere hastanelerin bünyesindeki mevcut poliklinik odaları veya acil servise yakın uygun mekanlar mesai dışı poliklinik hizmetleri için görevlendirilen hekimlerin kullanımına tahsis edilecek.

Mesai dışı poliklinik uygulaması için, aktif olarak çalışan pratisyen hekim sayısının yeterli olması halinde öncelikle bu hekimlerden görevlendirme yapılacak.

Kurumdaki hekim sayısının yetersiz kalması durumunda ise hastanenin bulunduğu belediye mücavir alanı içerisindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarından, asli görevlerini aksatmamak kaydıyla görevlendirme yapılacak.

Mesai dışı poliklinik uygulamasına yönelik, hafta içerisinde hasta müracaatının en yoğun olduğu mesai saati bitiminden 24.00'e kadar, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise 08.00-24.00 saatleri arasında, hasta yoğunluğu ve tabip mevcudu dikkate alınarak yeterli sayıda hekim ve ihtiyaç duyulan diğer sağlık personeli için 8 veya 16 saatlik çalışma süresi düzenlenecek biçimde planlama yapılacak.

Kurum dışından yapılacak görevlendirmeler için ilgili hastane başhekimi ile istişare edilerek il sağlık müdürlüğünce aylık çizelgeler oluşturulup vilayet onayı alınacak.

Mesai dışı poliklinik uygulaması için birinci basamak sağlık kuruluşlarından görevlendirilecek hekimlere ve diğer sağlık personeline, bakanlığın ek ödeme mevzuatı hükümlerine uygun olarak ve ek ödeme miktarları tavanı aşmayacak şekilde, görevlendirildikleri hastane döner sermayesinden ek ödeme yapılabilecek.

Birden fazla müstakil hastane baştabipliği vasıtasıyla sağlık hizmeti sunulan bazı yerleşim yerlerinde, birleştirme yapılarak tek yönetim çatısı altında hizmet sunumu sağlanan il ve ilçelerde de sistem şu şekilde işleyecek:

-Hizmet birleştirmesinin amaç ve esaslarına uygun olarak yoğun bakım, yeni doğan, acil, ameliyathane ve benzeri hayati önemi haiz birimlerin hizmetin ve nitelikli sağlık insan gücünün bölünerek kullanımına mahal verilmeyecek şekilde ana hizmet binalarında planlanma ve yapılandırmaya gidilecek.

-Hizmet birleştirmesi sonrasında mesafe olarak birbirinden uzakta ve birden fazla hizmet binasında hizmet vermek durumunda kalan, birleştirmeye bağlı olarak ek hizmet binası konumuna gelen hastanelerdeki acil servisler kaldırılarak mesai dışı poliklinik yapılacak.

-Bu uygulamalar konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

-Mesai dışı poliklinik, vardiya uygulamalarından farklı olduğu için, vardiya uygulaması yapan hastanelerdeki mesai dışı poliklinik uygulaması ayrıca planlanarak yürütülecek.

FARKLI ÇALIŞMA SAATLERİ UYGULANABİLECEK

Yataklı tedavi kurumlarında mesai başlama ve bitiş saatlerinin hizmetin ve mahallin özelliği, sosyo-ekonomik ve kültürel etkenler, iklim şartları, personel sayısı gibi hususlar göz önüne alınarak valiliklerce belirlenebildiğine dikkati çeken Tosun, hastane başhekimlerince lüzum görüldüğü takdirde, sağlık hizmetlerinin sürekliliği ve kesintiye uğramaması, yoğunluğun azaltılması amacıyla vardiya ve nöbet gibi hizmetler için farklı çalışma saatleri saptanabileceğini hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Tosun, bu çerçevede, özellikle polikliniklerde hasta yoğunluğunun yüksek olduğu sabah ve öğle saatlerinde kırsal kesimden gelen hastaların ulaşım sorunları veya diğer bölgesel etkenler göz önünde bulundurularak hastane başhekimliklerince poliklinik muayenesine başlama saatinin 08.00'den önceye çekilmesinin, bitiş saatinin de buna göre ayarlanmasının mümkün olabileceğini belirtti.

Tosun, eğitim ve araştırma hastaneleri dışındaki bakanlık hastanelerinde uygulamanın bu genelgeye uygun olarak yürütülmesini istedi.

--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır
Tüketiciyi Destekleme Derneği Eskişehir Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, iki ayrı bankaya yaptığı başvuru neticesinde geçmiş dönemlere ait ödediği kredi kartı aidatlarının tümünü geri aldı.

Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları  Hakem Heyeti'nin 11 yıllık kredi kartı aidatının kendisine iade edilmesi yönünde verdiği kararı bildirdiği ilgili bankanın, geçmiş dönemlerde hesabından kesilen tüm aidatları iade ettiği açıklandı.

İki ayrı bankadan 200 ve 150 liralık tutarların hesabına yatırıldığını söyleyen Çağatay bu süreçte Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile birlikte hareket ettiği belirtti.

Çevresinde kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi için başvuran herkesin bu bedelleri geri aldığını söyleyen Osman Çağatay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Çocuklarımda aynı şekilde yaptığı başvuru neticesinde bankalarından bu bedelleri geri aldılar" dedi. Çağatay, kredi kartı sözleşmelerinde imzası bulunan herkesin başvuruda bulunup bu bedelleri geri alabileceğini de ifade etti.

Bankaların hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde “kart aidat ücreti” adı  altında müşteriden tahsilat yapıp suç işlediğini savunan Çağatay, şunları ifade  etti:
        
“Bu olumsuzluklara karşın hakkını arayan tüketici yasal dayanaktan  yoksun uygulamayı sonlandırmaktadır. Bireysel olarak bankaların şahsımla yapmış  olduğu kredi kartı sözleşmenin bir örneğini ve geçmiş yıllara ait hesap  özetlerinin tamamını bankaların genel merkezinden istedim. Bunların içinden  ödemiş olduğum kart ücretlerinin tamamını çıkartarak sözleşmenin sureti ile  Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na  başvurdum. Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Müracaatımı  değerlendirerek kanunsuz olarak kesilen 11 yıllık kredi kartı aidatının tarafıma  iadesine karar verdi. Bu kararı ilgili bankanın genel merkezine ilettim. Geçmiş  dönemlerde hesabımdan kesilen tüm kredi kartı aidatları iade edildi.”
        
Çağatay, bankalardan, bu karardan ders çıkartıp bugüne kadar aldıkları  haksız kart aidatlarını iade etmesini istediklerini belirterek, tüketicilerin  haksız olarak kesilen kredi kartı aidatlarını bu yöntemle geri alabileceklerini  bildirdi.--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

08 Şubat 2010

Sivas'lı iki girişimci az yakan koloriferler kazanı üretti

Sivas'ta iki girişimci, az yakıtla yüksek verim sağladığı belirtilen katı yakıtlı kat kaloriferi kazanı üretti.
Isı sistemleri üzerine çalıştığı bir devlet kurumundan emekli olan 65 yaşındaki Zeynel Bekir Tunç, yeğeni Orhan Akdemir ile birlikte az yakıtlı yüksek verimli katı yakıtlı bir kalorifer kazanı üretimi yapmak için proje çalışması yaptı.

Yapılan çalışmanın ardından Tunç ve Akdemir, ısı sistemlerinde bir ilk olduğu, az yakıtla yüksek verim sağladığı belirtilen katı yakıtlı kat kaloriferi kazanı üretti.

Ürünün Türk Patent Enstitüsü'nden faydalı model olarak tescilini de alan Tunç ve Akdemir, 4 Eylül Sanayi Sitesi'nde bir iş yeri açarak kazanın seri üretimine başladı.

Zeynel Bekir Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Patent Enstitüsü'nden faydalı model olarak tescil aldıkları ürünün ısıtma sistemlerinde bir ilk olduğunu söyledi.

Bu projeyi yeğeni Akdemir ile birlikte ortaya çıkardıklarını ifade eden Tunç, ''Kazan az yakıtlı yüksek verimli katı yakıtlı (kömürlü) kat kaloriferi kazanı olup dış, orta ve kapak gömlek olmak üzere 3 aşamadan geçerek kalorifer tesisatında bulunan suyun her aşamada katlanarak çabuk ısınmasını sağlıyor'' diye konuştu.

Sistem sayesinde çok çabuk istenilen sıcaklığa ulaşıldığını bildiren Tunç, ''Isıtma sistemlerinde 40 yıllık bir tecrübeye sahibim. Bu kazanların üretimini yapmak için borçlanarak bu iş yerini açtım. Ekonomik sıkıntımız nedeniyle biraz da ekonomik krize denk gelmesi nedeniyle projenin tanıtımını tam yapamadık ve makineleşemedik'' dedi.

''YÜZDE YÜZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SAĞLADI''

Bu konuda destek isteyen Tunç, ''Bu az yakıtlı, yüksek verimli kat kaloriferi kazanı Türkiye'nin her yerinde geçerli olabileceği gibi dünyanın tüm soğuk ülkelerinde kullanılabilecek emsalsiz bir üründür ve ekonomimize de büyük katkılar sağlayacaktır. Bazı iş yeri ve evlere koyduğumuz bu kazan yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlamıştır'' ifadesini kullandı.
Kazanın evin istenilen bir bölgesine monte edilebileceğini, ısıtılacak daire sayısına göre ebatları bulunduğunu anlatan Tunç, kazan sayesinde sobayla bir odayı ısıtan kömür kadar kömürle, dairenin tamamının ısıtılabildiğini, ayrıca musluktan sıcak su akıtılabildiğini ifade etti.
Tunç, müşterilerinin istekleri doğrultusunda kazanın dış görünümünü daha estetik hale getirmek için de çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.
--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

2010 Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı başvuru bilgileri

2010 Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı 2010-JANU: Başvuru Bilgileri

2010-JANU

BAŞVURMA SÜRESİ : 8 - 26 Şubat 2010
SINAV TARİHİ VE SAATİ : 25 Nisan 2010, 09.30
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3,00 TL
SINAV ÜCRETİ : 35,00 TL
YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 2,00 TL

BAŞVURMA VE GİRİŞ KOŞULLARI
Durumları aşağıdaki maddelere uyan adaylar Yazılı Sınav için başvurabilirler.
2.1.1 Genel Koşullar
a) T.C. vatandaşı ve erkek olmak,
b) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir suçtan hükümlü veya soruşturma altında olmamak,
c) Adayın; kendisinin, annesinin, babasının veya kardeşlerinden herhangi birisinin;
(I) Tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş,bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olması,
(II) Toplumca tasvip edilmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve hâlen çalışmamakta olması,
(III) Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olması,
(IV) Dürüst bir yaşam düzeyinde olmaları ve yüz kızartıcı fiillerinin bulunmaması,
(V) Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ya da sakıncalı hâllerinin bulunmaması,
(VI) Hükümlülükleri affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile; kasten adam öldürme, devlet sırlarını açığa vurmak, iftira, yağma, suç uydurma, dolanlı iflas, resmî ihale alım ve satımlarına fesat karıştırma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 250’nci Maddesine Giren Suçlar, Terörle Mücadele  Kanunu Kapsamındaki Suçlar, Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap; Dördüncü Kısım 3’üncü Bölümündeki Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar, 4’üncü Bölümündeki Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, 5’inci Bölümündeki Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, 6’ncı Bölümdeki Millî Savunmaya Karşı Suçlar, 7’nci Bölümdeki Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk, 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun ile Atatürk İlke ve İnkılaplarına Aykırı Davranışta Bulunmak suçlarının birisinden hüküm giymemiş olmak veya sayılan suçlardan dolayı soruşturma altında olmaması,
(VII) Uyuşturucu maddeleri imal, ithal veya ihraç etmek, satmak veya kullanmak gibi suçlardan herhangi birinden hüküm giymemiş veya bu suçlardan yargılanması devam ediyor olmamak veya toplum tarafından alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan herhangi bir etken madde bağımlısı olarak tanınıyor olmaması,
(VIII) Aile şeref ve haysiyetini ihlal edecek şekilde kumara, içkiye, paraya, kişisel menfaatine düşkün olduğu, bu nedenle muhitinde itibarını yitirdiğine dair hakkında bilgi ve belge olmaması,
(IX) Tarikat, dergâh, yasa dışı faaliyet gösteren; örgüt, dernek, öğretim kurumu vb. gizli ve açık teşekkül veya gruplarla ilişkisi bulunduğuna dair haklarında herhangi bir bilgi ve belge olmaması,
(X) Alkol, uyuşturucu vb. bağımlılık meydana getiren madde bağımlısı olmaması, bu nedenlere bağlı olarak herhangi bir suç işlememiş olması,
ç) Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olmak,
d) Herhangi bir kadınla nikâhsız olarak birlikte yaşamamak, muvazzaf askerlik hizmetini yapmış olan adaylar hariç, nişanlı, evli veya dul olmamak,
e) Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak veya siyasi partinin organları ve bağlı kuruluşlarında görev yapmamış olmamak,
f) Düzenlenecek yüklenme senedinde belirtilen miktarda tazminatı ödeme gücüne sahip müteselsil kefil göstermek,
g) Askerlik hizmetini yapmış olmak, yapmamış ise tecilli olmak, Ön Sağlık Muayene, Fiziki Kabiliyet Değerlendirme Testi ve Mülakat Sınavları ile kesin kayıt-kabul işlemleri sırasında (28 Haziran – 31
Ağustos 2010 tarihleri arası) silah altında olmamak, askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınacak olmamak veya askerlik hizmetini yapmış ise okulun eğitim-öğretime başlayacağı yıl itibari ile başvurusunu terhisi müteakip en geç iki yıl içinde yapmış olmak (Sadece 2008 ve 2009 yılları ile 28 Haziran 2010 tarihine kadar terhis olanlar başvurabilir.),
DİKKAT ! Askerlik tecili 28 Haziran 2010 tarihinden önce sona eren adayların askerlik şubelerinden yeniden tecil haklarının olup olmadığını öğrenmeleri maddi ve manevi kayba uğramalarını engelleyecektir.
ğ) Muvazzaf askerlik hizmetini bitirmiş olanlar için, askerlik hizmeti esnasında 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanunu'nun 16. maddesinde yazılı suçlardan herhangi birinden hüküm giymemiş olmak,
h) Yapılacak sınavlarda başarılı olarak belirlenen kontenjan içerisinde yer almak,
ı) Başvuru, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri esnasında adaydan istenen bilgi, belge ve diğer yükümlülükleri tam, doğru ve eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekmektedir.
DİKKAT ! Askerliğini yapmakta olan adaylar, bütün sınavları kazansalar dahi, terhis belgesindeki terhis tarihi 28 Haziran 2010 tarihinden sonra olanların kesin kayıt ve kabul işlemleri yapılmayacaktır.
2.1.2 Sağlık ile İlgili Koşullar
a) Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, Askerî Öğrenci adaylarında aranacak sağlık yeteneklerine ilişkin bölümünde gösterilen sağlık koşullarına sahip olmak ve sevk edileceği tam teşekküllü asker hastanesinden “Sağlam, Askerî Öğrenci Olur.” kararlı sağlık kurulu raporu almak,
b) Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nde belirtilen hükümler esas olmak üzere;
(I). Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve kusursuz bir fiziksel görünüme sahip olmak,
(II) Vücudunun herhangi bir yerinde dikkat çekici cilt hastalığı ve bozukluğu, yara, ameliyat, yanık izi, leke ve kellik bulunmamak,
(III) Ağır zührevi hastalık geçirmemiş olmak,

(IV) Sara, işeme, uykuda gezme, bayılma, çarpıntı vb. rahatsızlıkları bulunmamak,
(V) Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve ameliyatları ile tüberküloz geçirmemiş olmak,
(VI) Düz tabanlık vb. fizyolojik kusurları bulunmamak,
(VII) İşitme ve görmede en ufak bir kusuru bulunmamak, gözlük, lens ve işitme cihazı kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak,
(VIII) Ağız, çene ve diş yapısında kusur bulunmamak,
(IX) Türkçe’yi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, konuşma bozuklukları vb.olmamak),
(X) Resmî kurumlardan alınmış sağlık kurulu raporları olsa bile, sürekli ilaç kullanmayı gerektiren herhangi bir rahatsızlığı bulunmamak.
DİKKAT! Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki sağlık niteliklerini taşımadıkları sonradan anlaşılan adayların, asker hastanelerinin verecekleri Sağlık Kurulu Raporuna dayanılarak, eğitim-öğretim yılı içerisinde okulla ilişikleri kesilmektedir.
2.1.3 Yaş, Boy Uzunluğu ve Vücut Ağırlığı ile İlgili Koşullar
a) En az 19 yaşında (1991 doğumlu), en fazla 24 yaşında (1986 doğumlu) olmak. Mahkeme kararı ile yaş düzeltmesi yaptıran adayların, yaş düzeltmesinden önceki yaşları esas alınacaktır.
Adayların yaşının hesaplanması, gün ve aya bakılmaksızın 2010 yılından adayın doğum yılı çıkarılmak suretiyle yapılır. Bu husus sınavlar ve kayıt – kabul işlemleri sırasında kontrol edilecektir.
b) Tablo-1’de yer alan yaş-boy-kilo standartları içerisinde yer almak. (Ağırlık, şortlu vücut ağırlığıdır.Boy, çıplak ayakla ölçülür.)
2.1.4 Öğrenim Durumu ile İlgili Koşullar
a) Tablo-2’de kaynak olarak belirtilen, en az lise ve dengi (devam mecburiyeti olan) okullardan mezun olmak veya en geç 2010 yılı Haziran döneminde mezun olabilecek durumda olmak,
b) Daha önceden askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan çıkarılmamış olmak,
c) Önlisans/lisans düzeyinde öğrenim gören veya mezun olmuş adaylar; Tablo-2’de yer alan kaynak lise ve dengi (devam mecburiyeti olan) okullardan mezun olmak koşulu ile Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavına başvuruda bulunabilirler. Bu adayların da (b) maddesinde belirtilen koşulları taşımaları gerekir.
Yukarıdaki koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilenler, sınavı kazanmış olsalar bile bu durumdan doğabilecek hiçbir haktan yararlandırılmazlar.
DİKKAT! Jandarma Genel Komutanlığı; başvuruların başlamasından, sınavların yapılması ve Uzman Jandarma Okulundaki eğitim-öğretimin sona ermesine kadar geçen süre içerisinde; giriş koşulları 1. ve 2. aşama sınavlarının şekli, tarihleri, uygulanması, değerlendirilmesi, okulun süresi ve eğitim-öğretim programları üzerinde istediği değişiklikleri önceden haber vermek kaydıyla yapabilir.

Başvuru Kılavuzu (08.02.2010)

Aday Bilgi Formu

Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

Başvuru Merkezleri

Memurlar.Net--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Yazıyı silebilen yazıcı üretildi

Aslında Silici demek daha doğru olacak sanıyorum.
Japonlar, kağıda yazdığı yazı ve şekilleri silebilen yazıcı üretti.

 Teknoloji alanındaki yenilikleri yayımlayan Rus Ruformator internet sitesindeki habere göre, yeni geliştiren yazıcı, kağıttaki basılı yazıları yeniden silerek, aynı kağıda 1000 defa baskı yapma olanağı tanıyor.

PrePeat adı verilen ve mürekkep veya toner kullanılmayan yazıcıda yazılar, ısıya duyarlı plastikle kağıt üzerine aktarılıyor.

Üzerinde "Yazdır", "Sil", "Sil ve Yazdır" tuşları bulunan yazıcı, şimdilik sadece siyah baskı yapabiliyor.


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Denizbank Tarım Bankacılığı Müşteri Temsilcisi -İş İlanı

  Denizbank A.Ş. / BANKA-FİNANS
Tarım Bankacılığı Müşteri Temsilcisi Referans Kodu: DB10-TRB01 Denizli-Türkiye
İş Tanımı
Adapazarı, Denizli, Hatay, Kars, Konya, Mersin, Sivas, Yozgat illerine bağlı ilçelerdeki şubelerimiz için yeni müşteri kazanılmasını sağlayacak ve Tarım Bankacılığı ürünlerini müşterilerine verim yaratacak şekilde pazarlayacak "Tarım Bankacılığı Müşteri Temsilcileri" arıyoruz.

Aranan Nitelikler
• Üniversitelerin tercihen Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun,
• Tarım Sektöründe en az 2 yıllık iş deneyimine sahip,
• Görev yapacağı bölgenin coğrafi koşullarını iyi tanıyan,
• Takım çalışmasına yatkın, iletişimi kuvvetli,
• Yoğun çalışma temposuna ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,
• Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış veya en az iki yıl tecilli.
Eğitim Derecesi:Lisans
 Deneyim Süresi:2-5 yıl
Ek Bilgiler
 İş Alanı:Satış-Pazarlama
 Organizasyondaki Yeri:Uzman
 Çalışma Şekli:Tam zamanlı
 Şehir:Denizli
 Ülke :Türkiye
 Yayınlanma Tarihi:05.02.2010
 Son Başvuru Tarihi:21.02.2010

Hemen Başvur


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

02 Şubat 2010

Serbest Ziraat Mühendisliği Hizmetleri 2010 Yılı Asgari Ücret Tarifesi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası  Serbest Ziraat Mühendisliği Hizmetleri  2010 Yılı Asgari Ücret Tarifesi
Güncellenme Zamanı: 30.12.2008 15:21:26

  

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI SERBEST ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ 2010 YILI ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Birinci Bölüm

Amaç ve Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

 

Amaç ve Kapsam

Madde 1 - Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Serbest Mühendislik Hizmetleri Asgari Ücret Tarifesi, ZMO‘ya üye Ziraat Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri ve Tütün Teknolojisi Mühendislerinin yerine getireceği serbest ziraat mühendisliği (SZM) hizmetlerinde 2010 yılında uygulanacak asgari ücretleri kapsar.

Dayanak

Madde 2 - Bu Asgari Ücret Tarifesi, 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu‘nun 39 uncu maddesi ve 23 Mayıs 2008 gün, 26884 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Mesleki Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği‘nin 6 ncı maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 3 - Bu Tarifede geçen;

            a) Serbest Müşavir Mühendis (SMM) : Serbest ziraat mühendisliği hizmetleri (SZMH) yapmaya yetkili Tescil Belgesi ve Büro Tescil Belgesi sahibi TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası üyelerini,

            b) Serbest Ziraat Mühendisi (SZM) : Türkiye‘deki üniversitelerin Ziraat Fakültelerinin lisans programlarını tamamlayarak ziraat mühendisi veya ziraat yüksek mühendisi diploması alanlarla, Türkiye‘deki fakülte ve yüksekokulların tarımsal nitelikli programlarını bitirerek su ürünleri mühendisliği, balıkçılık teknolojisi mühendisliği ve tütün teknolojisi mühendisliği diploması alanlar ve yurtdışında öğrenim gören ve diplomasının denkliği Yüksek Öğretim Kurulu‘nca onaylanan mühendisler ile aldıkları eğitim ve uzmanlık konularına göre, yükümlülüklerini yerine getirerek üyelik sıfatını koruyan, çalışması kısıtlanmamış, kamu görevlilerini veya ücretli çalışanları,

            c) Serbest Ziraat Mühendisliği ve Müşavirliği Hizmetleri (SZMH): 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkında Kanun, 7472 sayılı Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanun ve 18/12/1991 tarihli ve 91/2526 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzüğün verdiği yetki ile serbest çalışarak Oda‘ya kayıt ve tescilini yaptırmış veya kamu kurum ve kuruluşları dışında gerçek veya tüzel kişi hesabına ücretli, sözleşmeli, ortak bir bağlantı içinde bir yatırımın etüt tasarım, fizibilite, keşif, şartname, hakediş, kesin hesap, ihale dosyası hazırlama, planlama, projeleme, resim ve hesapların hazırlanması ve uygulanmasıyla; bunlarla birlikte araştırma, danışmanlık, bilirkişilik, ekspertiz, her türlü denetim ve kontrollük hizmetleri ile kabule, uygulamaya ve imzaya yalnızca SZM‘nin yetkili olduğu mühendislik hizmetlerini

            ifade eder.       

Serbest Ziraat Mühendisliği Hizmet Alanları

Madde 4 - ZMO‘ya üye SZM‘lerin tek başına tasarlamaya, uygulamaya, yönetmeye, kabule ve imzaya yetkili ve sorumlu olduğu uzmanlık alanları, 8/11/2005 gün, 25987 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Meslek İçi Eğitim, Uzmanlık ve Belgelendirme Yönetmeliği‘nin 6 ncı maddesi uyarınca, aşağıda sayıldığı gibidir;

        a) Toprak etüt ve haritalama,

       b) Bitkisel üretim ve ıslah,

       c) Hayvansal üretim ve ıslah,

       ç) Tohumculuk,

       d) Kimyasal gübreler ve gübreleme,

       e) Zirai mücadele,

       f)  Zirai karantina,

       g) Tarım ilaçları,

       h) Yem sanayi ve yem kontrolü,

       ı)  Tarım işletmelerinin planlanması ve projelendirilmesi,

       i) Tarımsal araştırma ve yayım,

       j) Tarla içi geliştirme hizmetleri,

       k) Tapu, kadastro ve haritacılık hariç olma üzere arazi toplulaştırması hizmetleri,

       l)  Tarımsal yapılar,

       m) Tarımsal kooperatifçilik,

       n) Tarımsal kredilendirme,

       o) Tarım sigortası,

       ö) Su ürünleri,

       p) Çevre koruma,

       r) Tarım alet ve makineleri ile tarımsal enerji,

       s) Peyzaj ve çevre düzenleme,

       ş) Gıda sanayii ve gıda kontrolü hizmetlerine ilişkin alt uzmanlık alanları,

       t) Kapalı alan ilaçlama hizmetleri,

       u) Sulama ve drenaj,

       ü) Laboratuar kurma ve işletme

 İkinci Bölüm

Uzmanlık Alanları ve Asgari Ücretler

Serbest Ziraat Mühendisliği Hizmetleri Asgari Ücretleri

Madde 5 - 1 Ocak 2010 - 31 Aralık 2010 döneminde uygulanacak SZM asgari net ücretleri aşağıdaki maddelerde gösterilmiştir. SZM faaliyetleri kapsamındaki uzmanlık alanları için belirlenen asgari ücretlerin altında SZM faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yasaktır.

Serbest Ziraat Mühendisliği, Arazi Hizmetleri Eleman Gideri

Madde 6 - SZM hizmetlerinde 1 saatlik eleman gideri toplamı 31.70 TL olup, aşağıda gösterildiği gibi hesaplanmaktadır;

a) Ziraat Mühendisi Ücreti:    17.75 TL/saat  

b) Şoför Ücreti                       4.95 TL / saat  

c) Teknisyen Ücreti               5.70 TL / saat

d) Vasıfsız işçi                        3.30  TL/saat

Eleman Gideri Toplamı        31.70 TL / saat

Serbest Ziraat Mühendisliği, Arazi Hizmetleri Araç Gideri

Madde 7 - SZM hizmetlerinde 1 saatlik araç gideri 21.33 TL olup, aşağıda gösterildiği gibi hesaplanmaktadır;

 Yakıt gideri ;               Benzin : 0.15 kg/sa x 120 hp = 18.00 kg / sa

Yağ     : 0.03 kg/sa x 120 hp =   3.60 kg / sa

                                                                                     21.60 kg / sa

Aracın 1 saatte 70 km. hız yaptığı kabul edilerek;

Aracın yakıt sarfiyatı ; 21.60 / 70 = 0.31 kg / km.

kg. yakıt ücreti rayici 3.09 TL

Aracın yakıt gideri ; 0.31 x 3.09  = 0.9579 TL / km

Çift şoför mahalli 120 hp arazili pikap = 70248 TL

Amortisman                           = 0.0001473

Yedek parça                           = 0.0000784

Tamir bakım                           = 0.0000191

Sermaye faizi + sigorta          = 0.0000412

Montaj, demontaj                   = 0.0000177

                                      K  = 0.0003037

1 saatlik araç gideri : 70248 x 0.0003037 = 21.33 TL / saat

Serbest Ziraat Mühendisliği, Arazi Hizmetleri Toplam Gideri

Madde 8 - SZM hizmetlerinde 1 saatlik eleman gideri mühendis, teknisyen, şoför ve iki vasıfsız işçi ücreti toplamı olarak 35.00 TL, 1 saatlik araç gideri 21.33 TL olup; 1 saatlik arazi hizmetleri toplam gideri ise 56.33 TL‘dir.

Serbest Ziraat Mühendisliği Büro Hizmetleri Toplam Gideri

Madde 9 - SZM hizmetlerinde 1 saatlik büro hizmeti mühendis, teknisyen ve vasıfsız işçi ücreti toplamı olarak 26.75 TL olup, aşağıda gösterildiği gibi hesaplanmaktadır;

Ziraat mühendisinin büro çalışması bedeli    17.75  TL / saat

Yardımcı personelin büro çalışması bedeli      9.00  TL / saat

                                                                       26.75  TL / saat

Toprak Koruma Projesi

Madde 10 - 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası uyarınca yapılacak Toprak Koruma Projelerini hazırlayacak, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Meslek İçi Eğitim ve Belgelendirme Yönetmeliği hükümlerine göre yetkili ve sertifikalandırılmış ziraat mühendisleri, "Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük" ve "TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Serbest Müşavirlik, Mühendislik Hizmetleri ve Belgelendirme Yönetmeliği" uyarınca görev yaparlar.

Toprak Koruma Projesi asgari net ücreti 3475 TL olup, aşağıda belirtilen eşitlikle hesaplanacaktır;

P = A + B + H + K + M + V

Proje Bedeli (P)

Arazi (A) = 56.33 x Arazi çalışmasında geçen saat

Büro (B) = 26.75 x Büro çalışmasında geçen saat

Hizmet Alımları (H) = (A + B) x 0.25

Yüklenici karı (K) = (A + B + H) x 0.25

Mali sorumluluk (M) = (A + B + H+ K) x 2

Katma Değer Vergisi (V) = (A + B + H+ K + M) x 0.18

Toprak Koruma Projesi için yapılması gerekebilecek harita satın alınması, laboratuar analizleri, uydu görüntüleri alımı, sayısal veriler vb. hizmet satın alımlarının bedeli, yukarıda belirtilen % 25 oranın üzerinde olursa, ayrıca hizmet bedelleri saptanarak Proje toplam bedeline eklenir. 

Toprak Koruma Projelerinde, arazi ve büro çalışmalarında çalışma süreleri 8‘er saatten az olarak hesaplanamayacaktır.

Toprak Koruma Projelerinde, yukarıda belirtilen 3475 TL, en düşük proje bedelidir. Çalışma saatlerinin arttığı ve proje niteliğinin zorlaştığı durumlarda, ziraat mühendisi, yukarıda belirtilen verileri temel alarak Proje Bedelini saptar.

8 saatlik arazi ve 8 saatlik büro çalışması karşılığı, yetkili bir ziraat mühendisinin toprak koruma projesi hazırlayabileceği en fazla arazi büyüklükleri, çalışmanın zorluk derecesine göre, aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

Çok zor arazi                          10 hektar

Zor arazi                                 25 hektar

Orta zorlukta arazi                 50 hektar

Kolay arazi                             75 hektar

Bunun yanında, arazinin ve yapılacak işin zorluk derecesi arttıkça, ziraat mühendisi, alanda yapacağı ilk inceleme sonrasında, bir günde toprak koruma projesi hazırlayacağı alan miktarını azaltmak hak ve yetkisine sahiptir.

Yetkili ziraat mühendisi, projeyi hazırlarken, proje sahası yanında projenin etkileneceği ve projenin etkileyeceği alanları da Proje alanı olarak dikkate alacaktır.

Tarımsal Yapılar Projeleri

Madde 11 - Uzman SZM‘ler tarafından yapılacak tarımsal yapılar proje asgari net ücretleri aşağıdaki eşitlikle hesaplanacaktır; 

Proje Asgari Ücreti (PAÜ) = YA x BM x PÜO x HDO x HBO

YA = Yapı alanı (m2),

BM = Birim maliyet (TL/m2)   (EK - 1)

PÜO = Proje Ücret Oranı (EK-2)

HDO  =  Hizmet Dalı Oranı: 0.75

HBO  = Ziraat Mühendisi Hizmet Bölüm Oranı : (EK - 3)

Aynı projenin birden çok yapıda uygulanması halinde; ilk uygulama için işbu şartnameye göre hesaplanan Proje ve proje ihale dosyası hazırlama ücreti aynen ödenir.

2. uygulamada bu ücretin % 15‘i

3. uygulamada bu ücretin % 10‘u

4. ve sonra gelen bütün uygulamaların herbiri için bu ücretin %5‘i telif hakkı olarak ödenir.

Bu ödemelerin toplamı; ilk uygulama dahil, Proje ve proje ihale dosyası hazırlama ücretinin iki katını aşamaz.

Aynı projenin uygulanacağı alanlarda vaziyet plânlarının düzenlenmesi ücreti, yukarıda belirtilen ödemelerin içindedir.

Ancak, herhangi bir uygulamada, yukarıda sayılanların dışındaki bir hizmetin ücreti, şartnameye göre ayrıca hesaplanır ve iki kat tavan şartına bakılmadan ödenir.

 Hiçbir durumda tarımsal yapılar Proje Asgari net Ücreti 500 TL‘den az olamaz  

 Tarımsal Alanlar ve Peyzaj Alanları Sulama ve Drenaj Projeleri

Madde 12 - Tarımsal alanlar ve peyzaj alanları sulama ve drenaj sistemlerinde asgari net proje ücretleri; kaynak araştırması (etüt), bitki su tüketimi ve sulama suyu ihtiyacı, sistemin planlanması, sistem unsurlarının boyutlandırılması, detay kesitleri, döşeme planları, proje metrajı ve keşif bedeli, proje ekonomisi, teknik şartname ile sistemin kurulması ve işletilmesi talimatlarını içeren proje dosyasının hazırlanmasını kapsamaktadır.

Tarımsal sulama ve drenaj sistemleri asgari net proje ücreti aşağıdaki eşitlikle hesaplanır.  

PÜ = K x PKB

= Proje asgari net ücreti (TL)

K = Katsayı

PKB = Proje keşif bedeli (TL)

Projedeki K katsayısı aşağıdaki çizelgeden alınır.

 

Proje toplam alanı

K katsayısı

10 hektardan küçük

10-25 hektar arasında

25-50 hektar arasında

50-75 hektar arasında

75 hektardan büyük

0.050

0.045

0.040

0.035

0.030

Hiçbir durumda, tarımsal sulama ve drenaj proje asgari net ücreti 2045 TL‘den az olamaz.  

Ziraat Mühendisliği Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2010 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri ve Proje Hizmet Sınıfları Çizelgesinin (Ek-1) Dördüncü ve Beşinci Sınıfında bulunan aşağıdaki hizmetlerin asgari net ücretleri, bu Tarife‘nin bu maddesi uyarınca hesaplanacaktır;     

Dördüncü Sınıf (Tarımsal Sulama Tesislerinin Ziraat Mühendisliği Hizmetleri),

Beşinci Sınıf (Kırsal Alana Hizmet Edecek İçme ve Kullanma Suyu Tesisleri)

Asgari net proje ücretine; planlama haritasının temini, toprak ve su analiz ücretleri, arazi hizmetleri, ihale dosyası hazırlama, danışmanlık, kontrollük ve eğitim hizmetleri ücretleri dahil değildir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri

Madde 13 - SZM‘lerin tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri asgari net ücretleri aşağıda gösterilmiştir;

•a)   Seracılık hizmetlerinde    25 TL/da/ay

•b)   Bağ - bahçe hizmetlerinde 3 TL / da / ay

•c)   Tarla (kuru) hizmetlerinde 1 TL / da / ay

•d)   Tarla (sulu) hizmetlerinde 2 TL / da / ay

•e)   Örtü altı tarla tarımı hizmetleri 3 TL / da / ay

•f)    Büyükbaş hayvansal üretim hizmetlerinde, hayvan başına 6TL/ay  

•g)   Küçükbaş hayvansal üretim hizmetlerinde, hayvan başına 3 TL/ay

•h)   Küçük evcil hayvansal üretim hizmetlerinde, hayvan başına 0,05 TL/ay

•i)     Arıcılık hizmetlerinde, kovan başına 2 TL/ay

 

Tarımsal danışmanlık hizmeti veren SZM‘lerin bu hizmetler nedeniyle yaptıkları araç ve yardımcı personel ücretleri, yukarıdaki maddelerde belirtilen esaslara göre hesaplanacak ve ödemeye konu olacaktır. 

                                                                                                  

Fide - Fidan Hizmetleri

Madde 14 - Fide-fidan hizmetlerinde çalışan SZM‘ler için uygulanacak aylık asgari net ücretler aşağıda gösterilmiştir.

 

SZM

ÇALIŞMA ALANI

AYLIK ASGARİ NET ÜCRET (TL)

Uzman Ziraat Mühendisleri

Diğer Ziraat Mühendisleri

ÜRETİM

3065

2045

PAZARLAMA

2550

1840

Tarım Sigortası Hizmetleri

Madde 15 - Tarım sigortaları alanında çalışan SZM eksperlerin ücreti 150 TL/gün olup, gerektiği durumlarda konaklama ve yemek bedelleri ayrıca ödenecektir.

Eksperin tarım sigortası uygulamasını yapacağı alana gidiş geliş ücretleri ise, km. başına 0.450 TL olarak hesaplanacak ve ödenecektir.

Bankacılık Kıymet Takdiri Eksperlik Hizmetleri

Madde 16 - Bankacılık Kıymet Takdiri eksperlik hizmetlerinde çalışan SZM‘lerin asgari net ücretleri aşağıda gösterilmiştir

SZM‘nin yerinde tespit sonrasında hazırlayacağı eksper raporu ve kesilen her fatura için 200 TL ücret alınır. Bu ücrete KDV, stopaj vesair yasal yükümlülükler dahildir. Eksper, eksperiz yerine banka ve/veya kredi başvurusunda bulunan kişinin aracı ile intikal eder. Kendi aracı ile gitmesi halinde ise yakıt ve amortisman gideri toplamı ekspere ödenir. Rapordaki eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak düzenlenecek ek raporlar için ayrıca ücret ödenmez. Ancak; bu raporlar için tekrar mahalline gidilmesi halinde zorunlu giderler ödenir.

Bilirkişilik Hizmetleri

Madde 17 - Bilim, teknik ve ekonomik sahalarda belirtilen konulardan isteneni, mahallinde ya da dosya üzerinde inceleme yaparak fiyat takdiri, kıymet, nitelik, kusur ve durum tespiti için rapor tanzimi ile lüzum görülecek hallerde bunların dışındaki hususların tayin ve tespitinin yapılmasına yönelik hizmetlerde görev yapacak SZM‘lerin asgari net ücretleri aşağıda gösterilmiştir;

Büroda dosya üzerinde düzenlenen raporlarda kişi başına her rapor için en az 250.80 TL ücret alınır.

Arazide ve iş sahalarında düzenlenen raporlarda arazide geçen her gün için kişi başına 184.80 TL eklenmek üzere, her rapor için kişi başına en az 124.08 TL ücret alınır.

Arazide ya da büroda bir defasında birden çok dosyanın incelenmesi durumlarında 10 dosyaya kadar her dosya başına 198.00 TL alınır. 10 dosyadan fazlası için dosya başına en az 124.08 TL ücret alınır.

Aynı dosya içinde birden fazla rapor düzenlendiğinde her rapor için normal ücretin % 50‘si oranında ek ücret alınır.

Yol ve ikamet gibi zorunlu masraflar ayrıca ödenir. Raporlardaki eksikliklerin giderilmesi için verilecek ek raporlar için ayrıca ücret ödenmez. Ancak; bu raporlar için tekrar mahalline gidilmesi halinde, zorunlu giderler ödenir.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve Kamulaştırma Kanunu gereğince yapılacak bilirkişilik hizmetlerindeki ücretler, bilirkişinin kaybettiği iş süresi için alacağı tazminat, inceleme ve yol masrafları ile çalışması karşılığı uygun ücreti toplamı dikkate alınarak hakim tarafından saptanır. Bu hizmetler karşılığı alınan ücretlerin % 10‘u bilirkişilik yapan üyelerce ZMO‘ya ödenir.

Özel bilirkişilik istemleri Birlik Genel Sekreterliğince incelenir ve istem uygun görülürse; bir Odayı ilgilendiriyorsa ilgili Oda Yönetim Kurulu na, birden çok Odayı ilgilendiriyorsa Birlik Yönetim Kurulu na sevkedilir.

Gıda İşletmelerinde Sorumlu Yöneticilik

Madde 18 - 5179 sayılı Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ve ilgili Yönetmelikleri uyarınca yetkili oldukları gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev yapan SZM‘ler, sorumlu yöneticilik sözleşmesi ve kapasite raporu (aslı veya onaylı fotokopisi) ile birlikte Oda‘ya başvurarak Sorumlu Yöneticilik Belgesi alırlar.

İlgili mevzuata göre sorumlu yöneticinin tek işyerine bakma zorunluluğunun bulunması durumunda (gıda üreten ve altmış beygir gücünün üzerinde motor gücü bulunan veya on ve üzerinde işçi çalıştıran veya su ürünleri işleyen veya hazır yemek üreten işyerleri veya yemek fabrikaları veya her türlü gıda katkı karışımları üreten işyerleri) asgari net ücret 1.800 TL olacaktır.

İlgili mevzuata göre 5 işyerinin yükümlülüğünü üstlenecek sorumlu yöneticiler için ise asgari net ücret, 360 TL/işyeri olarak uygulanacaktır.

Fizibilite Raporu Hazırlama

Madde 19 - SZM‘ler tarafından hazırlanacak fizibilite raporları için ücret, proje maliyetinin % 0,5‘inden az olmamak ve her durumda en az 500 TL olmak koşuluyla SZM ile proje hazırlatan arasında varılan uzlaşıya göre belirlenir.

SZM Hizmet Alanlarında Ücret Karşılığı Çalışma

Madde 20 - SZMH‘lerinde ücret karşılığı çalışan SZM‘lerin aylık net asgari ücretleri, uzman düzeydeki SZM için 2555 TL, diğer SZM için 1840 TL olarak uygulanacaktır. Meslekte 10 yılını veya ilgili uzmanlık alanında beş yılını tamamlamış SZM‘ler uzman düzeyde ziraat mühendisi olarak kabul edilmiştir.

Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislik Hizmetleri

Madde 21 -

(1) Su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendislik hizmetleri kapsamında olan;

 a)Avlama araç ve gereçlerinin projelendirilmesi ve yapımında mühendislik hizmetleri,

b) Balıkçı gemilerinde mühendislik hizmetleri,

c) Balıkçılık kooperatifleri ve dalyan işletmelerinde mühendislik hizmetleri,

d) Su ürünleri işleme tesislerinde mühendislik hizmetleri,

e)Soğuk muhafaza, depolama, pazarlama ve paketleme vb. işlemlerinde mühendislik hizmetleri,

f) İç su üretim işletmelerinde mühendislik hizmetleri,

g) Denizde su ürünleri üretimi yapan işletmelerde mühendislik hizmetleri,

h) Su ürünleri kuluçkahanelerinde mühendislik hizmetleri,

ı)Su ürünleri pazarlamasında mühendislik hizmetleri,

j)Su ürünleri perakende satış yerlerinde (market ve balık marketlerde) yapılan mühendislik hizmetleri

ile ilgili hizmet alanlarında ücret karşılığı çalışan Su Ürünleri Mühendislerinin ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin aylık asgari net ücretleri uzman düzeydeki mühendisler için 2500 TL, diğer mühendisleri için ise 1800 TL olarak uygulanacaktır.

Ancak, açıkdeniz (offshore) üretim tesislerinde çalışan veya dalgıçlık yapan veya su ürünleri kuluçkahanelerinde çalışan Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri için yukarıda belirtilen ücretlerin iki katı aylık net asgari ücret uygulanır.

Meslekte 10 yılını tamamlamış mühendisler ile meslekte 5 yılını tamamlamış ve çalıştıkları alanda en az yüksek lisans yapmış mühendisler uzman mühendis olarak kabul edilir.

(2)Su ürünleri işletmelerinde projelendirme hizmetleri

Su ürünleri işletmelerinin projelendirilmesinde uygulanacak Su Ürünleri Mühendislerinin ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin proje yapım ücretleri fizibilite ve teknik rapor sunumu dahil olmak üzere proje maliyeti üzerinden aşağıdaki gibi hesaplanır.

500.000 TL‘na kadar olan projelerde proje maliyetinin % 2‘si

500.000 TL‘nın üzeri ile 1.000.000 TL‘na kadar olan projelerde proje maliyetinin % 1.5‘i

1.000.000 TL‘nın üzerinde olan projelerde ise proje maliyetinin % 1‘i

(3)Su ürünleri ve balıkçılık danışmanlık hizmetleri

Su ürünleri ve balıkçılık konularında danışmanlık hizmeti yapan ve serbest olarak çalışan Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri için ödenecek ücret,

Su ürünleri üretim işletmeleri için 30 TL/ton/ay

Su ürünleri işleme ve değerlendirme tesisleri için 50 TL/ton/ay

Olmak üzere işletmelerin yıllık üretim kapasitesine göre hesaplanır.

(4)Su ürünleri hizmet alanlarında uygulanacak mesai ücretleri

Her türlü su ürünleri hizmet alanlarında ücret karşılığı çalışan Su Ürünleri Mühendislerinin ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin aylık 160 saati aşan çalışma için gün veya saat mesaisi ödenir. Ödenecek gün ve saat mesaisi için İş Kanununda belirtilen kriterler dikkate alınır.

 Tütün Teknolojisi Mühendislik Hizmetleri

Madde 22 - Tütün teknolojisi mühendislik hizmetleri kapsamında olan;

 a) Tütünlerin tohum ıslahı, fide üretim ve fidelik tesisi, tarla hazırlanması, üreticilerin eğitilmesi ve tütünle ilgili tarımsal danışmanlık ve mühendislik hizmetleri,

 b)Tütünlerin kırım, kurutma, depolama, ilaçlama, bakım ve işleme işlemlerinin yürütülmesi, kurutma, bakım ve işleme tesislerinin projelendirilmesi ile ilgili mühendislik hizmetleri,

 c)Tütünlerin hastalık ve zararlıları ile ilgili eğitim ve laboratuar çalışmalarındaki mühendislik hizmetleri,

 d)Tütün ve tütün mamullerinin içim özelliklerinin tespiti, degustasyon, tav, fire durumlarının tayini, arıza ve hastalık oranlarının tayini, ticari değer kayıplarının tespiti ve imha işlemlerine ilişkin mühendislik hizmetleri,

 e)Her türlü tütün ve tütün mamullerinin menşei tayini, marka ve standartlara uygunluğunun tespiti ile ilgili mühendislik hizmetleri,

 f)Tütün ve Tütün mamullerinin alım, satım, ithalat, ihracat, kıymet takdiri, hasar, kusur ve durum tespitinde muayene ve ekspertiz işleri ile ilgili mühendislik hizmetleri,

 g)Adli ve idari makamlarca yürütülecek olan tütün konulu her türlü (kamulaştırma, kaçakçılık vb) işlemlerde yerinde ve dosya üzerinde yapılacak bilirkişilik hizmetleri,

 h)Tütün alım satımı ve ticaretindeki anlaşmazlıklarda hakemlik ve bilirkişilik hizmetleri, 

 ı)Tütün ve Tütün mamulleri ile ilgili tesis ve işletmelerde sorumlu yöneticilik hizmetleri,

 

j)Araştırma kuruluşlarınca yapılan deneme sonuçlarının uygulamaya konulması, muayene, ekspertiz ve degustasyonlarının yapılması ve raporlarının düzenlenmesi işleri,

ile ilgili hizmet alanlarında çalışan Tütün Teknolojisi Mühendislerinin aylık asgari net ücretleri uzman düzeydeki mühendisler için 2.500 TL, diğer mühendisleri için ise 1.800 TL olarak uygulanacaktır.

Meslekte 10 yılını doldurmuş mühendisler "uzman mühendis" olarak değerlendirilmiştir. 

Diğer Hizmet Alanları

Madde 23 - Madde 4‘te sayılan SZM hizmet alanlarından, Madde 10 ila madde 22 arasında sayılmayan SZM hizmetleri için uygulanacak aylık asgari net ücretler aşağıdaki eşitlikle hesaplanacaktır.

AÜ = BÜ x İK

 AÜ = Asgari Ücret (TL)

BÜ = Baz Ücret (Uzman mühendis için 2555 TL, diğer mühendisler için 1840 TL)

 İK = İl Katsayısı (EK:4 tablo)

 Üçüncü Bölüm

Son Hükümler, Yürürlük ve Yürütme

Oda Üyeliği

Madde 24 - SZM, SZMH faaliyetlerini yürütebilmek için ODA‘ya üye olmak ve üyelik yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Belge Alma

Madde 25 - SZM, SZMH faaliyetlerini yürütebilmek için, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Meslek İçi Eğitim, Uzmanlık ve Belgelendirme Yönetmeliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Serbest Müşavirlik, Mühendislik Hizmetleri ve Belgelendirme Yönetmeliği hükümleri uyarınca eğitim ve sertifikalandırma aşamalarından geçmiş ve ODA‘dan durumuna uygun Büro Tescil Belgesi ve Tescil Belgesi almış olmak zorundadır.

Birim Maliyetler

Madde 26 - Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından ilan edilen birim maliyetlerde yıl içinde yapılacak değişiklikler, Asgari Ücret Tarifesi‘ne aynen yansıtılacaktır.

Yürürlük

Madde 27 - Bu Asgari Ücret Tarifesi, 1.1.2010, 31.12.2010 tarihleri arasında geçerlidir.

Yürütme

Madde 28 - Bu tarife hükümlerini Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yürütür.

 EK -1/A

  

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ HİZMET BEDELLERİNİN HESABINDA KULLANILACAK 2010 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ VE PROJE HİZMET SINIFLARI

Yapının Birim Maliyeti                                                                                                                                               (BM) TL/m2

BİRİNCİ SINIF                                .     .     .     .    .    .     .     .    .     .     .     .    .               99.10

•-       Basit kümes ve basit tarım yapıları

•-       Ağıl,

•-       Ahır,

•-       Samanlık

•-       Plastik örtülü seralar,

•-       Gölgelikler, Çardaklar,

•-       Açık Pazar  Yerleri

•-       Baraka veya geçici kullanımı olan küçük yapılar

•-       Yardımcı Yapılar,

•-       Basit padok, büyük ve küçük baş hayvan ağılları

•-       Su depoları     

•-       İş yeri depoları

•-       Semt sahaları, küçük semt parkları, çocuk oyun alanları

•-       ve bu gruptakilere benzer yapılar.

İKİNCİ SINIF                                          .     .     .    .    .     .     .    .     .     .     .   .    .    .  236.60

•-       Kuleler, ayaklı su depoları

•-       Tarımsal  endüstri  yapıları (Tek katlı prefabrike binalar, tesisat ağırlıklı ağıllar, tahıl ve Patates vb. depoları, fidan yetiştirme ve bekletme tesisleri v.b)

•-       Çiftlik binaları ve depoları

•-       Cam örtülü seralar

•-       Tüm hayvan barınakları ve bunların iklimlendirilmesi

•-       Ürün-alet koruma ve depolama yapıları

•-       Entegre tarım ve endüstri yapıları

•-       Hal binaları

•-       Çevre düzenlemesi ve peyzaj işleri

•-       ve bu gruptakilere benzer yapılar.

EK -1/B

ÜÇÜNCÜ  SINIF                                     .     .     .     .    .    .     .     .    .    .    .    .    .       477.80

•-       Sanat, Teknik ve ekonomik yönden orta derecede araştırmayı gerektiren Tarım yapılarının Ziraat Mühendisliği hizmetleri;

•-       Mezbahalar

•-       Semt pazarları, küçük ve büyük hal binaları

•-       Depolar, soğuk hava depoları,

•-       Entegre tarımsal endüstri yapıları

•-       Büyük Çiftlik ve  çiftlik yapıları

•-       Alçak ve Yüksek Tüneller

•-       Rekreasyon merkezleri, büyük parklar

•-       ve bu gruptakilere benzer yapılar.

 

DÖRDÜNCÜ SINIF                                    .     .     .    .    .     .     .    .     .     .    .    .    .   657.15

•-       Köy Konutlarının, sosyal yapılarının ve Modern seraların Ziraat Mühendisliği Hizmetleri

•-       Tarımsal sulama tesislerinin ziraat Mühendisliği  hizmetleri,

 

BEŞİNCİ SINIF                                       .     .     .    .    .     .     .  .    .    .    .    .             1240.45

•-       Kırsal alana hizmet edecek içme ve kullanma suyu  sağlama ve depolama tesisleri,

•-        Baraj   Gölet  vb.  .Su toplama ve taşkın önleme  yapıları

•-       Golf alanları, tenis, atlı spor kulüpleri hizmet ve servis yapıları,

•-       Olimpik spor tesisleri, hipodromlar,

•-       Yeşil Alanlar    Yağmurlama  ve  Otomatik  sulama sistemleri 

Not:  Hesaplamalar için, 19 Mart 2009 Tarih ve 27174 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2009 Yılı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ dikkate alınmıştır. Her bir sınıf bazındaki hesaplamalar, o sınıfta yer alan grupların ortalamaları alınarak yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonunda bulunan değerler Maliye Bakanlığı‘nca 2009 yılı için % 2,2 olarak belirlenen yeniden değerlendirme oranı(14.11.2009 gün, 27406 Sayılı Resmi Gazete) ile enterpole edilerek güncellenmiştir.                                                                                                                                          EK - 2

PROJE ÜCRET ORANLARI CETVELİ

 

                                   Birinci              İkinci               Üçüncü        Dördüncü          Beşinci

  m²                             Sınıf(%)           Sınıf(%)           Sınıf(%)           Sınıf(%)           Sınıf(%)

-------                           ---------            ---------            ---------            ---------            -----------

    50                           4,73                 5,29                 5,85                 6,41                 6,97

  100                           4,64                 5,20                 5,78                 6,32                 6,88

   200                          4,46                 5,02                 5,58                 6,14                 6,70

  300                           4,26                 4,84                 5,40                 5,96                 6,52

  400                           4,10                 4,66                 5,22                 5,78                 6,34

  500                           3.92                 4.48                 5.04                 5.60                 6.16

1.000                          3.02                 3.58                 4.14                 4.70                 5.26

 2.500                         2.42                 2.84                 3.27                 3.70                 4.12

 5.000                         2.00                 2.31                 2.62                 2.93                 3.24

 7.500                         1.80                 2.07                 2.32                 2.59                 2.84

10.000                        1.69                 1.91                 2.15                 2.38                 2.61

12.500                        1.57                 1.79                 2.00                 2.21                 2.42

15.000                        1.49                 1.68                 1.87                 2.07                 2.27

17.500                        1.41                 1.58                 1.76                 1.94                 2.12

20.000                        1.34                 1.51                 1.67                 1.84                 2.00

22.500                        1.28                 1.43                 1.57                 1.73                 1.88

25.000                        1.22                 1.35                 1.50                 1.64                 1.79

27.500                        1.16                 1.29                 1.42                 1.55                 1.68

30.000                        1.10                 1.22                 1.35                 1.47                 1.61

32.500                        1.05                 1.18                 1.31                 1.44                 1.57

35.000                        1.01                 1.14                 1.26                 1.39                 1.51

37.500                        0.98                 1.10                 1.22                 1.34                 1.46

40.000                        0.95                 1.07                 1.18                 1.30                 1.41

42.500                        0.92                 1.04                 1.15                 1.26                 1.37

45.000                        0.89                 1.01                 1.11                 1.23                 1.33

47.500                        0.87                 0.98                 1.08                 1.19                 1.30

50.000                        0.85                 0.96                 1.05                 1.16                 1.26

52.500                        0.83                 0.93                 1.03                 1.14                 1.23

55.000                        0.81                 0.91                 1.00                 1.11                 1.20

57.500                        0.79                 0.89                 0.98                 1.09                 1.18

60.000                        0.77                 0.87                 0.96                 1.06                 1.15

62.500                        0.76                 0.85                 0.94                 1.04                 1.13

65.000                        0.74                 0.84                 0.93                 1.02                 1.11

67.500                        0.73                 0.82                 0.91                 1.00                 1.09

70.000                        0.72                 0.81                 0.89                 0.98                 1.07

72.500                        0.70                 0.79                 0.88                 0.97                 1.05

75.000                        0.69                 0.78                 0.86                 0.95                 1.03

77.500                        0.68                 0.77                 0.85                 0.93                 1.02

80.000                        0.67                 0.75                 0.83                 0.92                 1.00

80.000 den                 0.67                 0.75                 0.83                 0.92                 1.00

Fazlası  için

Ara değerler enterpolasyonla bulunur.

  

 EK - 3  

 

PROJE VE PROJE İHALE DOSYASI DÜZENLEME HİZMETLERİ BÖLÜMLERİ ORANI:

 I.      Etüt Çalışması ve Ön Proje:                                        %25

II.      Kesin Proje:                                                                  %10

 III.      Uygulama Projeleri:                                                   %35

 IV.      Detaylar:                                                                    %15

 V.      Orjinallerin Teslimi:                                                       %5

VI.      Proje İhale Dosyası Düzenleme:                                %10

Toplam                                                                               % 100

 

NOT: Hesaplamalarda her bir hizmet için, hizmet bölümlerinin karşılarındaki oranlar dikkate alınacaktır. Ancak; birden fazla hizmet söz konusu olduğunda, verilen hizmetin toplam oranı kullanılacaktır. Örnek olarak Uygulama Projesi için Etüd Çalışması ve Ön Proje ile Kesin Proje birlikte yapılmış olduğu takdirde I, II ve III nolu hizmetlerin toplamı olan % 70 oranı kullanılacaktır.

EK - 4

İL KATSAYILARI

  

  

  

  

  

  

 

İL ADI

KATSAYI

 

İL ADI

KATSAYI

 

Adana

1.1

 

Konya

1.0

 

Adıyaman

0.9

 

Kütahya

0.9

 

Afyonkarahisar

0.9

 

Malatya

1.0

 

Ağrı

0.8

 

Manisa

1.1

 

Amasya

1.0

 

Kahramanmaraş

0.9

 

Ankara

1.0

 

Mardin

0.8

 

Antalya

1.1

 

Muğla

1.1

 

Artvin

0.8

 

Muş

0.8

 

Aydın

1.0

 

Nevşehir

0.9

 

Balıkesir

1.0

 

Niğde

0.9

 

Bilecik

0.9

 

Ordu

0.9

 

Bingöl

0.8

 

Rize

0.9

 

Bitlis

0.8

 

Sakarya

1.0

 

Bolu

0.9

 

Samsun

1.0

 

Burdur

1.0

 

Siirt

0.8

 

Bursa

1.1

 

Sinop

0.9

 

Çanakkale

1.0

 

Sivas

0.9

 

Çankırı

0.9

 

Tekirdağ

1.0

 

Çorum

0.9

 

Tokat

1.0

 

Denizli

1.0

 

Trabzon

0.9

 

Diyarbakır

0.9

 

Tunceli

0.8

 

Edirne

1.0

 

Şanlıurfa

1.0

 

Elazığ

0.9

 

Uşak

1.0

 

Erzincan

0.9

 

Van

0.8

 

Erzurum

0.9

 

Yozgat

0.9

 

Eskişehir

1.0

 

Zonguldak

0.9

 

Gaziantep

1.0

 

Aksaray

0.9

 

Giresun

0.9

 

Bayburt

0.8

 

Gümüşhane

0.8

 

Karaman

0.9

 

Hakkari

0.8

 

Kırıkkale

0.9

 

Hatay

1.1

 

Batman

0.8

 

Isparta

1.0

 

Şırnak

0.8

 

Mersin

1.1

 

Bartın

0.9

 

İstanbul

1.1

 

Ardahan

0.8

 

İzmir

1.1

 

Iğdır

0.8

 

Kars

0.8

 

Yalova

1.1

 

Kastamonu

0.8

 

Karabük

0.9

 

Kayseri

1.0

 

Kilis

0.9

 

Kırklareli

1.0

 

Osmaniye

1.0

 

Kırşehir

0.9

 

Düzce

1.0

 

Kocaeli

1.0

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Popüler Yayınlar

Blog Widget by LinkWithin

İslam İlmihali