02 Ekim 2009

Verileri riske atmayın

Verileri riske atmayınHassas bilgilerini meraklı gözlerden korumak isteyenler: Adobe ve McAfee'nin size bir hediyesi var.


Adobe ve McAfee birlikte dijital haklar yönetimi (DRM) yeteneğine sahip bir teknoloji geliştirecekler. Bu sistemin amacı bilgilerin şirket ağları dışına sızmasını engellemek olacak.

Adobe, dijital haklar yönetimi konusunda uzman, McAfee ise veri kaybını önleyici teknolojilere sahip. Bu sayede müşterilere farklı dokümanları, farklı şekilde sınıflandırma ve bu kategorilere kullanıcıların erişimini sınırlama yeteneği kazandırılacak. Bu da şirketlere hassas bilgilerini koruma konusunda yardımcı olacak. Özellikle hassas projeler ve fikri haklarla uğraşan şirketler için veri güvenliği çok ama çok önemli bir konu.

Ortak üründeki yeteneklerin kaynağı olarak, Adobe'un LiveCycle Rights Management ES yazılımı ve McAfee'nin Network DLP Discover ürünü gösteriliyor. Bu henüz firmalar tarafından onaylanmış ya da yalanlanmış değil. McAfee ve Adobe bu yeni ürün hakkında detay vermediler. Ancak McAfee'nin gelecek ay Las Vegas'ta gerçekleşecek olan Focus 09 güvenlik konferasında detayları açıklığa kavuşturmayı planlıyorlar.

Bu ortaklığın bir yan sonucu ise McAfee'nin Security Scan'i Adobe Reader ve Flash Player indirilenlere önerilecek olması.--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Hafızayı güçlendiren en kolay 7 yol

Hafızayı güçlendiren en kolay 7 yol
Gençlerin de yaşlıların da en büyük sorunu zaman zaman hafıza kaybı yaşamak. Unutkanlık, artık günümüz insanının birinci sorunu haline geldi. Endişelenmeye gerek yok. Çok basit 7 yöntemle unutkanlığa “Dur” diyebilirsiniz.

Unutkanlık, genel olarak yaşlılık hastalığı olarak görülüyor. Oysa gerçek hiç öyle değil. Artık 7’den 70’e herkes zor yaşam koşulları altında unutkanlık yaşıyor. Bir anda ne söyleyeceğimizi, çocuğumuzu okuldan almayı unutuyoruz… Parmağa ip bağlamak, ajanda tutmak da bir işe yaramıyor. Sonuçta bunların hiçbiri hafızayı güçlendirmeye yönelik yöntemler değil. Yapılan araştırmalar hafızayı güçlü tutmanın çok kolay olduğunu gösteriyor. Hayatın içinde var olan çok basit 7 yöntemi hayatınıza dahil ederek geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. 

1-      Google’da arama yapmak

İnternette araştırma yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi kuşkusuz Google. Google’da bir konu hakkında arama yapmak istediğimiz zaman, aklımıza gelen tüm anahtar kelimeleri yazıyoruz. İşte bu anahtar kelimeleri düşünürken, beynimiz daha hızlı ve daha detaylı çalışmaya başlıyor. Anahtar kelimeleri buldukça arama yaptığımız konuyu unutmuyoruz. Bu yüzden haftanın birkaç günü internete en az 20 dakikanızı arayın ve Google’da belli konular üzerinde arama yapın.

2-      Egzersizi ihmal etmeyin

Düzenli egzersiz yapmanın beyni zinde tuttuğunu biliyor muydunuz? Öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalara göre aerobik yapan öğrencilerin, beyin dokularının harekete geçtiği bulunmuş. Haftada 3 kere en az 50’şer dakika yürürseniz, beyninizi zinde tutabilirsiniz. Yine yapılan araştırmalarda düzenli yürüyüş yapanların hafızalarının, spor yapmayanlara göre yüzde 20 oranında daha iyi olduğu gözlenmiş.

3- Film izleyin

Film izlemek de hafızayı güçlendiriyor. Nasıl mı? Önce filmi seyredin. Sonra sahnelerdeki detayları hatırlamaya çalışın ve bunlardan en az 10 objeyi listeleyin. Liste yaptıktan sonra 20 dakika boyunca başka şeylerle ilgilenin ve listeye bakmadan bu 10 objeyi hatırlamaya çalışın.

4- Alkolden uzak durun

Günde bir bardaktan fazla alkol almak sağlımızı olumsuz etkiliyor. Bu bilinen bir gerçek. Fakat alkolün hafızayı olumsuz etkilediğini birçoğumuz bilmiyorduk. Eğer akşam yemeklerinde beyaz şarap içmekten hoşlanıyorsanız, şarabın yanında mutlaka su da için. Çünkü su içmek, alkolün zararlı etkilerini azaltıyor.

5- Liste hazırlayın

Bütün duyularımızı kullandığımız zaman hafızamız gelişir. Örneğin; bir objenin rengi aklımızda kaldıysa, daha sonra o objenin ne olduğunu yüzde 50 oranında hatırlarız. Bu yüzden yapacağınız şeylerle alakalı liste yapmayı adet haline getirin. Ama bu liste şu şekilde olsun: Örneğin; evinizin herhangi bir odasında bulunan 10 objeyi seçin. Sonra bu objelerin renklerini, şekillerini not alın. Bu yöntem tüm duyuları harekete geçirdiği için unutkanlığın önünde en iyi yöntemlerden biri.  

6- Sudoku oynayın

Şaşırtıcı ama gerçek. Sudoku oynayarak bilişsel zekamız gelişiyor. 3000 yetişkin erkek ve kadın arasında yapılan araştırmalarda, günde 60-75 dakika sudoku oynayan kişilerin beyin performanslarının 10 yaş daha iyi olduğu kanıtlanmış. Sudoku oynamak için hemen kendinize sudoku kitabı veya elektronik sudoku edinin.  

7- Meditasyon yapın

Stres atmanın en güzel yollarından biri kuşkusuz meditasyon yapmak. Meditasyonun bizi stresten uzaklaştırdığı gibi hafızamızı da güçlü tuttuğunu biliyor muydunuz? Meditasyon yapınca dış beyni oluşturan korteks çalışmaya başlıyor. Korteksin çalışması önemli. Çünkü burada hafıza ve dil merkezi bulunuyor. Bu yüzden meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirin. Günde 40 dakika boyunca meditasyon yapın. İşteyken sandalyenizin arkasına yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bir noktaya odaklanın. Uzaktaki kuşların kanat çırpışını, kendi nefesinizi duymaya çalışın.--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Yenidoğan ve Yeni Anne İhtiyaç Listesi

Bebek doğmadan önce almanız gerekenlerin listesi..

yenidoğan alışverişiBebek için:

* alttan ya da yandan çıtçıtlı kısa kollu body 6-7 adet (0-3 AY)
* penye, bol, ayaklı, beli sıkı olmayan ve uzun kollu tulum 4- 5 adet
(ayaklı olması çok faydalı, günün her saati bu tulumlar işe yarıyor, mevsime göre kadife olanları da alınabilir içine çorap ve pijama yada ayaklı tulumu giydirince bebek ısınıyor.)
* ayaklı pijama altları (penye- kadife) 3-4 adet
(mothercare nin tulumları iyi her ayın ortasında (14-15-16-17) indirim oluyor) 5’li 7’li paketler uygun
* iç zıbın 2 adet yeterli (çok çabuk büyüdükleri için)
* hastane çıkışı tk. (2 ad) (zaten dış zıbını oluyor)
* uzun kollu body 3-4 adet
* her boy tulum 3ad.
* çorap, yün patikler
* yün ve penye yelekler 3-4 adet
* yün hırka 2 ad.
* özellikle süyeterler çok kullanışlı oluyor omuzdan düğmeli yün 2-3 ad.
* minik penye önlükler 7-8 adet (iyi emici olanlarından)
* penye şapka, eldiven (ev içinde bile mevsime gore gerekmekte, banyo sonrası özellikle başları çabuk ısı kaybediyor, eldivenleri emzirirken çıkarmalı ama)
* mermerşahi (ince tülbent) bezler büyüklerden 3 küçüklerden 10 12 adet, bebekleri kolda taşımak, gazını çıkarmak vs için.
* banyo havlusu    3 adet
* banyo havlusu içine tülbent (mothercarede çok hesaplı ve iyi su emenleri var) 4 5 adet
* penye battaniye 3-4 adet (bebekler çok kustukları için çok gerekli oluyormuş)
* örgü / bebek yünü battaniye 2 adet
* 1-2 adet peluş battaniye

NOT: kıyafetlerde 0-3 ay  sonrası için de ufak bir stok yapmak iyi oluyor, özellikle penye tulumlarda.

EŞYA

* banyo küveti, küvet içi yatırma (uzanma) aparatı, file yerine havluda alınır oturmaya başlayınca kaymaz kullanılır.
* banyo termometresi, vücut ve baş şampuanı (sebamed iyisi)
* vücut derecesi (digital kol altı en uygunu)
* bebek termoforu (gaz sancısı ve karın ağrısı için belki olabilir)
* pişik kremi ilk zamanda yeterli (nivea çok iyi), bebek yağı (sebamed) ilk aylarda kullanmamalı teni için zararlı. (1 aydan sonra kullanabilirsin)
* yeni doğan bebek bezi (prima)-bebekler çok çabuk büyüyor o yüzden stok yapmamalı
* canbebe alt değiştirme örtüsü
* Uni yenidoğan ıslak mendil (sulu pamuk saf oraganik) stok yapılmalı çok kullanışlı
* saç fırçası, tarağı, tırnak makası ve bebek törpüsü (ilk aylarda kesmek zor, törpü daha iyi)
* bebeği taşımak, gün içinde üstünde uyutmak, emzirmede destek vs için uygun boyda ince minderler (kare ve ince uzun dikdörtgen şeklinde olan) kendinizde dikebilirsiniz

ANNE İÇİN

* doğum yakın olunca su geçirmez yatak koruyucu kullanmalı. Yoksa yatak kullanılamıyor.
* disposeble külot (tek kullanımlık) (hasta bezi için)
* emzirme sütyenleri (penye, son haftalarda satın almalı)
* emzirme atleti,normal külot (renkli göbek üstü al doğumdan sonra rahat etmek için)
* emzirme pedleri ya da avent göğüs hazneleri)
* göğüs kremi (lansinoh en iyisi, emzirme başlar başlamaz kullanılmalı, ilk hafta yara olması çok olası çünkü) hatta öncesinde kullanmalı ki sonrasında çok sorun yaşamamak için fakat göğüs uçları çok uyarılmamalı erken doğuma sebep olabilir.
* emzirmeye uygun gecelik (kısa kollu doğumdan sonra daha iyi oluyor. Tansiyon ölçümü yapılıp,  serumda takılabileceği için), önden düğmeli beli sıkı olmayan pijamalar (lohusa pijamaları kullanışlı olmuyormuş) sabahlık ve kıyafetler
* emzirme yastığı (ay şeklinde), ya da hamilelikte de kullanılan sosis yastık (sezeryan olursa emzirmek zor oluyor bu yastık iyi bir desdekleyici)
* kırmızı saç bandı (ev için) ve kırmızı oyalanacak yemeni (hastane için) [kapalı olanlar için] (bir pijamayı kırmızılı birini pembeli al emi/benim düşüncem yani   Cheesy  )
* antibakteriyel el temizleme jeli (hastanede kalkamayınca bebeği tutmadan önce kullanmak için)
* klasik orkid ped ve hasta pedi hastaneden vermiyorlarsa al (bebeğin bezide olur)
* yatak koruyucu (uzun dikdörtgen olanlardan hasta bezine benzeyen (yatağa kan vs. geçmemesi için), bebeğe alınan koruyucu uygun olursa kullanılabilir)
* çorap (pijamalara uygun), terlik (beyaz kapalı ev terliği yıkanabilen al hastaneden sonrada çamaşır sulayıp kullanılır)
* gerekirse göğüs pompası (medela ya da avent, hastane tipi kiralanması da çok uygun çözüm olabiliyor) ve süt poşetleri (lansinoh öneririm) (doğumdan sonra alınabilir duruma göre... )
öneri : chicco manuel pompa biberonlu direk biberona sağılıyor emmezse sağıp kaşıkla verilebilinir.30-40 TL fiyatı.

HİJYEN VE BESLEME

* sterilizatör (en az 2-3 biberon ve aparat alacak gibi, sadece emzirseniz bile bebek kaşıkları, emzikler vs için şart, mikrodalga modelleri çok daha ekonomik)
* minik plastik bebek kaşıkları   2-3 adet
* kirli çamaşır kutusu, torbası
* 1 yenidoğan biberonu (avent yada “dr brown ince uçlu silikon içinde uzun plastik çubuklu dar ağızlı olan”) anne memesine yakın olan ince uçlu dar ağızlı olanları tercih edin
* emzik (özellikle silikon, damaksız dişleri çıkana kadar kullanılabilir. emme dürtüsünü kuvvetlendirmek için)
* Sütü artırıcı humana still tee (eczaneden al)
* Bebeğin eşyalarını “dalan roxy matik (sabun tozu)” ile yıkanabilir ve iyi bir markanın bebe yumuşatıcısı (az miktarda) kullanılabilir. (Narbebe.com adresinden de alınabilir hem uygun hemde sorunsuz teslim yapılıyor güvenilir bir siteymiş.)

NOT: belli bir zamandan sonra yavaş yavaş normal deterjanları kullanmaya başlayabilirsiniz. ileriye doğru aksi halde  çocuğun teninde alerji olabiliyor. (acaba ne zamandan itibaren kullanılmalı  Huh? )

BÜYÜK EŞYALAR

* bebek beşiği (park yatak) yada evin durumuna göre oda takımı
* lastikli çarşaf ve koruyucu 3-4 adet
* bebek pikesi, uyku seti
* odada ufak bir gece lambası (kırmızı tercih edilmeli anne karnındaki yaşantısına en uygunudur ve rahatlatıcı özelliği var bebek için)
* ana kucağı (ilk 9-10 ay evde gündüz uykularına, bebekleri oyalamaya, dışarıda gezdirmeye, arabada sağlam bir şekilde bağlamaya vs. yarayan önemli bir eşya, kimileri bebek arabaları ile kombine satılıyor)
* puset
* kanguru (ilk 1 aydan sonra kısa süreli gezmeler için keyifli olabiliyor, tamamen tercihe kalmış. sadece kaliteli bir model seçilmeli)   
* kapı süsü

ÇANTA HAZIRLIĞI

Anne için


-1 adet pike takımı (hastane çarşaflarında yatmak istemeyenler)
-yatak koruyucu
-2 adet emzirmeye uygun gecelik,1 ad. Sabahlık,2 ad. pijama takımı
-pijamaya uygun; yemeni ve 4 adet çorap
-1 adet terlik
-yelek, hırka, patik, yün içlik (geceliğin altına giymek için) (doğumdan sonra çok üşüyormuşsun)
-3 adet emzirme atleti, 2 adet emzirme sütyeni, 5 adet külot
-disposeble külot (tek kullanımlık) (hasta bezi için)
-Göğüs ucu pedi, kremi (lansinoh'u sürdükten sonra göğsün yıkanmasına gerek yok doğal)
-1 paket klasik orkid ped ve hasta pedi (bebeğin bezide olur)
-tarak,diş fırçası-macunu,bakım ürünleri olabilir
-antibakteriyel el temizleme jeli
-Sütü artırıcı humana still tee
-Eve dönüş için emzirmeye uygun kıyafet

Bebek için

-2 takım hastane çıkış seti  (elcik ve şapkaları içinde), 2 adet pijama ayaklı
-2 iç zıbın takımı, 2 adet alttan çıtçıtlı body (bebeğin göbeğinden kan gecebilir diye fazla eşyalar. Hastanede giydirmek için zıbın istiyorlarmış)
-2 adet patik, 2-3 adet çorap
-3-4 adet önlük
-havlu bebek mendilleri, çok amaçlı kullanım için ince tülbentlerden birkaç adet
-2 adet yelek,1 adet hırka
-bebek için çarşaf (battaniyesiyle hastane çarşafına koymamak için)
-2 adet penye battaniye , 1 ad. yün battaniye (çıkış için)
-Alt değiştirme örtüsü yastıklı - kumaş olan ve alt değiştirme örtüsü
-Yenidoğan bebek bezi
-Pişik kremi , ıslak mendil 2 paket
-emzirme yastığı (ay şeklinde olan)
-1 adet emzik
-1 yenidoğan biberonu
-sterilizatör (süt gelmezse biberonla vermek gerekirse diye alınabilir yanına, biberonu temizlemek için)
-anakucağı (eve dönüş için)

Diğerleri

-kamera,fotoğraf makinası
-Konuklara ikramlık bebek şekeri,çikolata
-ıslak mendil, kolonya
-çay kaşığı, plastik kaşık-çatal, tabak, bardak
-Tuvalet kağıdı,kağıt havlu,sıvı sabun

Bu haber internetten derlenmiştir.ivillage


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Anfaş - İngilizce bilen ziraat mühendisi arıyor...

İngilizce bilen ziraat mühendisi aranıyor!

Antalya Fuar Merkezinde Mart ayında düzenlenecek Yaş Meyve Sebze fuarı satışında çalışacak, ziraat tarım okullarından birinden mezun, İngilizcesi olan, satışa hevesli, uluslararası bir ortamda çalışmaya meraklı bir aday aranıyor.

Yurt içi ve Yurt dışı seyahat engeli olmayan, erkek adaylar!

Özellikle erkek olmasının sebebi, işin seyahat kısmı bol!

Çalışma yeri tercihen Antalya, İstanbul'dan başvuran adaylar olursa değerlendireceğiz.

Piyasa koşullarına göre iyi maaş verilecektir.

Başvurular için kariyer netteki ilana başvurabilir, mehmet.dukkanci@anfas.com.tr mailine de dikkat notu gönderilebilir.

http://www.kariyer.net/jobsearch/jobdetail.kariyer?arn=&sid=&ilankodu=470466&ilId=003
 

 
Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. -

Satış Temsilcisi ilanında aranan genel nitelikler: En az 1 yıl boyunca herhangi bir sektörde aktif olarak satış yapmış, Satışı seven, satınca mutlu olan, ...

www.anfas.com.tr


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Demir Çelik Sektörüne "İşgücü Yetiştirme Projesi"

Hak-İş Konfederasyonu tarafından “AB Hibe Programları” kapsamında gerçekleştirilen “Demir Çelik Sektörüne Genç İşgücü Yetiştirme Projesi” kapsamında 121 kişinin yeterlilik sertifikası almaya hak kazandığı bildirildi.

Proje Koordinatörü Şahin Serim, Antakya Narin Hotel'de gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, hedeflerinin, gençlerin istihdamını sağlamak ve işsizlik oranını düşürmek olduğunu söyledi.

Projeye katılanların iş bulmalarının daha kolay olacağını ifade eden Serim, şöyle devam etti:

“Bu projedeki hedefimiz, Hatay bölgesinde hedef kitleyi oluşturan genç işsizlerin kurslarla kalifiye eleman olmalarını sağlamaktır. Kursu başarıyla tamamlayanların kısa vadede yüzde 20, orta vadede ise yüzde 50 oranında istihdamları sağlanacaktır. 250 saatlik teorik ve 50 saatlik pratik eğitim sonucunda kursa katılan 125 gençten 121'i yeterlilik sertifikası almaya hak kazandı.”

Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül de, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nda yassı demire geçilmesiyle ilçe nüfusunda büyük bir artış olasılığını dikkate alarak bunun altyapısının hazırlanması gerektiğini belirtti.

Belediyeler ve sanayiciler tarafından, gelecek için planlama ya da program yapılmadığına dikkati çeken Gül, şöyle konuştu:

“Yassı demire geçişle bölgeye gelmek isteyen çok sayıda sanayi kuruluşu var. Bu yüzden İskenderun havzasının iyi organize edilmesi gerekir. Havzayı çevre açısından koruma ve sanayileşme zorunluluğumuz var. Bu yüzden bölgenin organizasyonu iyi yapılır ise bu bölgede hem ormanlık alanlar kalır hem sanayi gelişir hem de insanlar diledikleri gibi denize girebilirler. Eğer bu dengeyi kuramazsak sanayinin getirisi sağlık giderlerinin altında kalır.”

GENÇ: “İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİNE GÖRE ÖĞRENCİ”

İl Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç ise konuşmasında, önümüzdeki günlerde Vali Celalettin Lekesiz'in katılımı ile toplantı yapacaklarını ve sanayicilerin beklentileri doğrultusunda meslek liselerine yeni bölümler açacaklarını söyledi.

Meslek liselerinde mezun olan öğrencilerin işsiz kaldığını ifade eden Genç, “İş dünyasının beklentilerini bilmeden, öğrenciyi mezun ederseniz işsiz kalır. Bundan sonra iş dünyasının beklentilerini bilerek hareket edeceğiz ve onların istihdam edeceği alanlara göre bölümler açacağız” diye konuştu.

Törene, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Danışmanı ve Mesleki Yeterlilik Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Osman Yıldız, İskenderun Ticaret Odası Başkanı Raşit Özyurt ve demir çelik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri ile proje sorumluları katıldı.


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Kaspersky Anti-Virus 9.0.0.463

Kaspersky - 55.45MB (Commercial Trial)

Kaspersky Anti-Virus 2009, ev kullanıcılarını verilerle ilgili her türlü tehdide karşı korumak için tasarlanmış yeni nesil bir üründür.

Kaspersky Anti-Virus 2009 tarafından gerçekleştirilen işlevler
- Bilinen tüm zararlı yazılım türlerini engelleme. Kaspersky Anti-Virus 2009, kullanıcılarını bilinen tüm mevcut kötü niyetli programlara karşı etkin bir şekilde korumak amacıyla saat başı güncellenen kötücül imza veritabanlarını kullanmaktadır.
- Proaktif Savunmayla her türlü yeni tehdit çeşidine karşı koruma. Kullanıcıları anti-virüs laboratuarının henüz incelemediği yeni, kötü niyetli bir programdan korumak için bilinmeyen uygulamaların izole edilmiş sanal ortamdaki davranış öykünmesi, sistem kaynaklarına erişimlerinin kısıtlanması ve faaliyetlerinin sürekli olarak izlenmesi sağlanır.
- Potansiyel tehditleri önleme. (Microsoft Internet Explorer da dahil) ana bilgisayarda kurulu olan yazılımlardaki zayıf noktaları arama ve analiz etme, potansiyel tehditlerin neden olabileceği istismarın önlenerek, sistem güvenliğinin yeterli düzeyde tutulmasını sağlar.
- Kullanıcının uygulamayla daha kolay ve çok daha rahat bir şekilde etkileşimde bulunmasını sağlamak için yeni sihirbazlar ve özel görev izleyicileri eklenmiştir. Adım adım modundaki performansları ile kullanıcının işini çok daha kolay hale getirirler.

Title:Kaspersky Anti-Virus 9.0.0.463
Filename:kav9.0.0.463en.exe
File size: 55.45MB (58,139,344 bytes)
Requirements:Windows XP/2003/Vista/Windows7/XP64/Vista64/Windows7 64
License:Commercial Trial
Date added: October 1, 2009
Author:Kaspersky
www.kaspersky.com
www.kaspersky.com/kav6
Homepage: www.kaspersky.com/kav6

Download Latest Version 55.45MB

--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

01 Ekim 2009

Fiat Fiorino Trekking

"Dağ tepe gezen, macerayı sevenlerin yeni aracı. Doğanın yakışıklısı."

Teknik özellikler
1.3 Multijet motor
Maksimum güç: 75h/d 4000d/d
Maksimum tork: 1759d/d 190Nm
Fiorino Trekking, karlı ıslak ve bozuk zeminlerde daha iyi yol tutuşu sağlayan Traction Plus sistemi ve outdoor'a uygun çizgileriyle hobilerinizin en yakın dostu.

Fiorino Trekking ile Gölyaka’yı keşfedin!Nasıl Gidilir?
Yola İstanbul'dan özel araçla çıkanlar otoyolu kullanırlarsa Düzce ayrımına kadar yaklaşık iki saat gibi bir sürede ulaşabiliyorlar. Oto yolun bazı kesimleri tamirat nedeniyle çift yönlü kullanılıyor. Yol üzerinde İzmit'te bir ve Sakarya devamında iki kısa tünel geçiliyor. Yayla turu yapacak olanlar Gölyaka veya Düzce'de yakıt ikmalini yapmalılar. tümü>


Ne Yenir?
Güzeldere Şelalesi'ne piknik amaçlı gidenler Düzce veya Gölyaka'dan piknik malzemesini tedarik edebilirler. Hazırlıksız gelenler için Mesire yerinde bulunan kır lokantası, ızgara kuzu eti çeşitleri, alabalık yapıyor. Mönünüzü salata çeşitleri ile içeceklerle zenginleştirebilirsiniz. Alabalıkların yanında kızartılmış soğan, domates, biber, limon veren kır lokantasında alkollü içecek bulunmuyor. tümü>


Nerede Kalınır?
Düzce kent merkezinde çeşitli konaklama tesisleri hizmet veriyor.
Konsopa Otel:
Ankara İstanbul yolu kenarında bulunan otel ikisi süit toplam 14 odadan oluşuyor. İki yataklı odaların tamamında duş kabinli banyo ve TV uydu yayını, telefon, mini bar bulunuyor. Restaurant, seminer, konferans organizasyonu için salon imkanı, açık bahçe alanı, otopark hizmeti sunan otel sadece iki katlı ve çatısının hafif bir malzeme ile kaplanmış olması gönül rahatlığı ile konaklama yapmanızı sağlıyor. tümü>


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Bankanıza sormadan başka ATM'ye gitmeyin!Vatandaşlar artık her yerde kendi bankasının ATM’sini bulma sorunundan kurtulacak ve hangi bankaya ait olursa olsun en yakın ATM’den para çekebilecek.

Türkiye'de ortak ATM dönemi 26 bankanın katılımıyla bugünden itibaren başlıyor. Para çekiminden alınacak ücret her bankaya göre değişecek.

Türkiye'de bankacılık sisteminde bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor.

Toplam 26 bankanın ATM’leri ortak kullanıma açılıyor. Vatandaşlar artık her yerde kendi bankasının ATM’sini bulma sorunundan kurtulacak ve hangi bankaya ait olursa olsun en yakın ATM’den para çekebilecek.

Yeni sistemde bütün bankalar ortak ATM uygulaması kapsamına girecek. Türkiye’de bulunan 22 bin 973 ATM’nin tamamı sisteme katılıyor.

Sistemin altyapısı için iki yıl çalışan Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, eskiden olduğu gibi başka bankanın ATM’sinde işlem yapıldığında ücret ödeneceğini açıklamıştı.

ÜCRETİ BANKANIZ BELİRLEYECEK

Mevcut sistemde başka bankanın ATM’sinden 10 lira nakit çekenden 4 lira ücret alınabiliyor. Yeni sistemde başka bir bankanın ATM'sinden para çekildiğinde, komisyon kendi bankanız tarafından belirlenecek. Bankadan bankaya ücret değişecek. Bazı bankalar hiç ücret almazken, bazı bankalar belli bir oranda ücret talep edecek.

Türkiye’de 44 milyon kredi kartı, 61 milyon banka kartı bulunuyro. Bugüne kadar Türkiye’de 600 milyon dolarlık ATM yatırımı yapıldı.

ORTAK ATM İŞLEMLERİ YÜZDE 30 ARTIRACAK

Mevcut 22 bin 714 ATM 35 bin adet ATM kadar etkinlik gösterecek. Bu sayede 300 milyon dolarlık tasarruf sağlanacak.

2004-2009 yılları arasında ATM işlem adetlerinde ortalama yıllık yüzde 10 artış oldu. Yeni sistemle birlikte işlem adedi artışı yüzde 30’a ulaşacak.

5 YILDA 3.6 MİLYAR KEZ ATM'YE GİTTİK

Türkiye’de son 5 yılda 3.6 milyar kez ATM’ye gidildi. Bir milyon kişiye düşen ATM sayısı 264, işlem başına nakit çekim miktarı ortalama 190 lirayı buluyor.

ORTAK VE ALTIN NOKTA TARİH OLUYOR

ATM ağının yaklaşık yüzde 44’ünü Altın Nokta, yüzde 30’unu ise Ortak Nokta oluşturuyordu. Bugünden itibaren iki ortaklık da tarihe karışacak. Kalan yüzde 26’lık pay bu gruplara dahil olmayan bankalara aitti.

AVRUPA'DA İLK KEZ TÜRKİYE'DE DEVREYE GİRİYOR

Avrupa'da ilk kez Türkiye'de gerçekleşecek uygulama ile ATM'lerin işlem hacmi artacak, Türkiye ekonomisine 300 milyon dolarlık katkı sağlanacak.
--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Tev Yüksek Öğrenim Bursu Başvurusu 2009-2010

TEV YÜKSEK ÖĞRENİM "İHTİYAÇ BURSLARI" DUYURUSU


2009-2010 Öğretim Yılı Yurt İçi İhtiyaç Bursu Başvuruları Başlamıştır.
Başvuru yapmak için tıklayınız

Aşağıdaki dosyalardan üniversitelere ve meslek liselerine ayrılan burs kontenjanlarını görebilirsiniz.
Üniversite Listesi
Meslek Liseleri Listesi

Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, Üniversite, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yükseköğrenim bursları vermektedir.

Adaylık Şartları:

I- T.C. Vatandaşı olmak,
II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı olmak,
III-Maddi İmkandan Mahrum Olmak:

     Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak, kazanç getiren herhangi   bir işte çalışmamak ve başka bir kamu veya özel kurumdan maaş, ücret veya  burs almamak, (Sadece harç kredisi ve öğrenim kredisi alınabilir.)

IV-Başarı Koşulları:

      a)  Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak,
      b)    Ara sınıflar için: Başarısız dersi olmamak veya genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 60) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3'ten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz.)
V) Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.
Not: Vakıf üniversiteleri ile üniversitelerin ikinci öğretim, ekstern, Açık Öğretim, uzaktan öğretim programı ve lisans programlarının  son sınıflarında okuyanlar, aynı aileden ikinci bir kişi burslarımızdan yararlanamaz.

BAŞVURU :

I-  Burslara başvuru tarihi 1-31 Ekim'dir.
II- TEV Burs Başvuru Formu www.tev.org.tr adresimizden doldurulup, yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte öğretim kurumuna teslim edilecektir. (Formu öğretim kurumuna teslim etmeyen öğrenci başvuru yapmış sayılmaz. )

EKLENECEK BELGELER :

Adaylar, TEV'in web sayfasından temin edip tamamlayacakları “TEV Burs Başvuru Formu”na;
I-   Yükseköğrenime   yeni   kayıt   yaptıranlar;  ÖSS   Sonuç    Belgesinin    örneğini,
II- Ara sınıflarda öğrenim görenler; Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript).
III-Tüm Öğrenciler; TC Kimlik nolu nüfus cüzdanının fotokopisi, öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi ile ailenin mali durumunu gösteren belgeleri (Maaş bordrosu, emekliler için emekli cüzdanı fotokopisi, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, geliri olmayanlar ise Sosyal Güvenlik Kurumundan aile reisi adına gelirsizlik belgesi  ekleyerek Öğretim Kurumlarının ilgili birimlerine verirler.

SEÇİM :

Burs Komisyonları müracaatçılar arasından, yukarıda açıklanan adaylık şartlarına göre Türk Eğitim Vakfı'nca ayrılan burs sayısı kadar asil ve yedek aday seçerek, seçilen adayların belgelerini (Tüm Öğrenciler için; TEV Burs Başvuru Formu ile öğrenci belgesi, ailenin mali durumunu gösteren belgeleri, yeni kayıt olanlar için; ÖSS sonuç belgesinin örneği, ara sınıftakiler için; öğrenim süresince aldığı dersleri notları ve genel not ortalamasını gösteren not dökümü belgesi (transkript), tüm öğrenciler için; TEV Burs Başvuru Formu ile öğrenci belgesi, ailenin mali durumunu gösteren belgeler) komisyon üyelerince imzalanmış bir tutanak ekinde Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürlüğü'ne göndereceklerdir. Kesin sonuçlar TEV Genel Müdürlüğü'nce burs kazanan öğrencilere yazı ile duyurulacak, ayrıca TEV'in web sayfasından takip edilebilecektir.

BURSUN ÖDENMESİ:

Burs kazandığı kendisine duyurulan adaylara, gerekli belgeleri tamamlandıktan sonra öğretim yılı başından geçerli olarak, en geç bir ay içinde burs ödenmeye başlanır. Bir öğretim döneminde Ekim-Haziran arası (9 ay) burs ödenmektedir. Diğer aylarda ödeme yapılmamaktadır.

BURSUN KESİLMESİ:

Burs, her ders yılı sonunda başarılı olduğu belgelenen öğrenciye, normal öğrenim süresi boyunca verilir. Normal öğrenim süresini tamamlayan öğrencinin bursu Haziran ayı sonunda kesilir.

VİCDANİ YÜKÜMLÜLÜK:

Öğrenimini tamamlayan her burslu, TEV'ce kendisine yapılan ödemeler tutarını, hayata atıldıktan sonra ödemeyi ve en az kendisi gibi bir başka öğrencinin yetişmesi için TEV aracılığı ile burs vermeyi ya da başkasının TEV'e bağış yapmasını sağlamayı vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder.
DİKKAT!
Burs Başvuru Formu'nun ikinci kez doldurulması mümkün değildir. Bu nedenle Başvuru Öncesi Yapılması Gerekenleri tamamladığınızdan emin olunuz.
Burs başvuru formu doldurulup bilgisayarınıza bağlı olan yazıcıdan yazdırılıcak ve öğretim kurumuna diğer belgelerle birlikte teslim edilecektir. Bu yüzden formu doldurmadan önce bilgisayarınıza bağlı çalışır durumda bir yazıcı olduğundan emin olun.
Online Burs Başvurusu hakkındaki sorularınız için bize 0212 318 68 00 nolu telefondan ulaşabilir veya tev@tev.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tüm form alanları BÜYÜK HARFLERLE doldurulmalıdır. (E-mail alanı küçük harflerle doldurulmalıdır.)--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Aspirin hayat kurtarıyor

Aspirin hayat kurtarıyor
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Hasdemir, Türkiye'de her üç dakikada bir kişinin kalpten öldüğünü belirtti.

ANTALYA (A.A) -  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Hasdemir, Türkiye'de her üç dakikada bir kişinin kalpten öldüğünü belirterek, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenenlere, iki aspirini çiğneyerek yutmasını ve hemen 112'nin aranmasını tavsiye etti.

Antalya'da düzenlenen 5. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi'ne katılan Doç. Dr. Can Hasdemir, ani ölümlerin en sık görülen nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu bildirdi.

Damar sertliğinin kalp krizine yol açtığını ve ani ölümleri doğurduğunu kaydeden Doç. Dr. Hasdemir,şöyle dedi:

''Türkiye'de her üç dakikada bir kişi kalpten ölüyor. Birileri bir yerlerde damar sertliği nedeniyle ölüyor. Bu damar bir gün çatlıyor. O çatlama sonucu damar tıkanıyor tümüyle. Kalp krizi gelişmeye başlıyor ve kalp krizinin ilk saatlerinde ritim bozukluğu oluşuyor ve aniden insanı öldürüyor. En sık ani ölüm nedeni bu.''

Damar sertliğinin sigara kullanma, şeker hastalığı, ailesel faktörler gibi birçok nedeni olduğunu, bu rahatsızlığın genellikle 40 yaşın üzerinde görüldüğünü belirten Doç. Dr. Hasdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda tüm dünyada ve Türkiye'de onlarca insan ölecek bu nedenden. Genç yaşta bu hastalıktan ölmemek için sigara içmemek gerekiyor. Tansiyonun en az yılda bir defa sağ ve sol koldan ölçülmesi gerekiyor. Şekerin kontrol altında olması lazım. Birinci derece akrabalarda, yani anne, baba ve kardeşlerde genç yaşta aniden ölen varsa, özellikle 60 yaşından önce yatağında ölü bulunduğu gibi bir durum varsa, riskin belirlenmesi için bir kardiyoloğa danışmakta fayda var.''

Gençlerdeki ani ölümlerin ise daha çok doğumsal olarak kalpteki yapısal bozukluktan kaynaklandığını ifade eden Doç. Dr. Hasdemir, şunları söyledi:

''Kalp duvarı kalın ya da ince olan insanlarda ani ölüm görülebilir. Çarpıntısı olan ve birinci derece akrabalarında ani ölüm görülen insanlar, mutlaka kardiyoloğa başvurmalı. Sporcuların, otobüs şoförlerinin, pilotların yani risk taşıyan insanların mutlaka kardiyolog kontrolünden geçmeleri lazım.''

-KALP KRİZİ ANINDA ASPİRİN

Kalp krizi geçirenler için ilk iki saatin çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hasdemir, şöyle dedi:

''Göğüs ağrısı başlayan bir kişi, 'Bu hiç benim yaşadığım bir ağrı değil' diyorsa kalp krizi geçiriyor olabilir. Bu şüphe varsa iki aspirin çiğneyerek yutulmalı ve hemen 112 aranmalı. Aspirin, çocuk aspirini de büyük aspirini de olabilir. Aspirin kanın sulanmasını sağlar.''


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

2009-ÖSYS ek yerleştirme başvuruları

2009-2010 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2009-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar “2009-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu 5 - 9 Ekim 2009 tarihleri arasında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinden 3,00 TL karşılığında satın alabilecekler veÖSYM’nin internet sitesinde görebileceklerdir. Adaylar Kılavuz ücreti ile tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile Kılavuz satış noktalarının adresleri gazete ilanında ve ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacaktır.

Tercih işlemi Başvuru Merkezi aracılığıyla veya kişisel olarak internet üzerinden 5 - 9 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacak ve bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

2009-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2009-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirme de kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecektir.

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo-3B’deki önlisans programlarını yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecektir. Tablo-3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2009-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2009-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler. Bu adaylar Tablo-3A’dan kendi alanları ile ilgili programları tercih edebilirler.

Tablo-3A, Tablo-3B , Tablo-4 ve ek yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır.

Genel lise mezunları ek yerleştirme için Tablo-3A’da yer alan önlisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecekler ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşulu ile yerleştirilebileceklerdir.

2009 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2009-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Ek yerleştirme işlemleri, 2009-ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu, 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

ÖSYM BAŞKANLIĞI--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Yahoo! Messenger 10.0.0.542 Beta

Yahoo! Inc - 16.10MB (Freeware) - beta

Yahoo Messsenger, Yahoo! kullanıcıları için hazırlanmış bir anlık mesajlaşma programıdır. Yahoo ve bu yeni sürümü ile birlikte Windows Live Messenger(MSN) kullanıcıları ile anlık mesajlaşma ve görüşme yapmanızı sağlar.

Özellikleri:
- Canlı radyo — Kendi radyo istasyonunuzu oluşturmanızı ve dilediğiniz müziği dinlemenizi sağlar!
- Yahoo Games! — Mesaj penceresinin hemen yanındaki oyunlar ile arkadaşlarınızla bilardo ya da tavla oynayabilirsiniz.
- Kişi arama barı — Kişi arama bölümü bulunur.
- Bul, ekle, arkadaşları paylaş — kolayca diğer insanlara bağlanın.
- Dosya transferi — sürükle-bırak yöntemi ile dosya ve resim paylaşabilirsiniz.
- Adres kitabı — kişi listenizi senkronize eder.
- Gizli görünme — bazılarına online ve diğerlerine offline gözükebilirsiniz.
- Webcam, avatar, emoticons, pc'den pc ile veya telefon ile sesli görüşme, arayüz desteği...

Yeni Yahoo parmaklarınızın ucunda arkadaşlar edin!
Title:Yahoo! Messenger 10.0.0.542 Beta
Filename:ymsgr1000_542_us.exe
File size: 16.10MB (16,880,984 bytes)
Requirements:Windows 2000/XP/2003/Vista/Windows7/XP64/Vista64/Windows7 64
License:Freeware
Date added: September 30, 2009
Author:Yahoo! Inc
www.yahoo.com
messenger.yahoo.com
Homepage:messenger.yahoo.com

Download Latest Version 16.10MB


--
Alemin Portalı
Tüm Alem Burada
http://aleminportali.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Acımazsız Eleştiride Bulunmak yada Yapıcı Olmak

Bilindik  bir  hikaye...

Ünlü  bir  ressam  varmış  ve  herkes  bu  ressamın  yaptıklarını  kusursuz  kabul  edecek  kadar  çok  beğenirmiş. Onun  yetiştirdiği  bir  ressam  olan  öğrencisi  ise  artık  eğitimini  tamamlamış, son  resmini  de  yaparak  hocasına  götürmüş  ve  hocasından  resmini  değerlendirmesini  istemiş.

Hocası : Sen  artık  ressam  sayılırsın, senin  resmini  artık  halk  değerlendirecek  demiş  ve  resmini  şehrin  en  kalabalık  meydanında  sergilemesini  istemiş. Resminin  yanına  da  kırmızı  bir  kalem  koyarak  halktan  beğenmedikleri  yerlere  çarpı  koymalarını  rica  eden  bir  yazı  bırakmasını  da  sözlerine  eklemiş.

Öğrencisi  ustasının  dediklerini  yapmış  ve  birkaç  gün  sonra  resme  bakmaya  gittiğinde  görmüş  ki, resmin  her  tarafı  çarpılar  içinde  ve  kırmızı  çiziklerden  resmi görünmeyecek  hale  gelmiş  neredeyse. Alıp  resmi  hocasına  götürmüş  ve  ne  kadar  üzgün  olduğunu  belirtmiş. Hocası  da  üzülmemesi  gerektiğini  ve  yeniden  resme  devam  etmesini  önermiş. Öğrencisi  ise  yeniden  bir  resim  yapmış  ve  hocasına  tekrar  götürmüş.

Hocası  da : öğrencisinin  yaptığı  resmi  tekrar  şehrin  en  kalabalık  meydanına  bırakmasını  istemiş. Yalnız  bir  de  şart  koymuş. Bu  sefer   bir  palet  dolusu  çeşitli  renklerde  yağlı  boya  ve  birkaç  fırçayı  resmin  yanına  bırakmasını  istemiş. Ve  bir  de  resmin  düzeltilmesi  gereken  yerlerini  fırça  ve  boyalar  yardımıyla  değiştirebilirsiniz  diye  yazan  not  bırakmasını  söylemiş.

Öğrencisi  ustasının  söylediklerinin  hepsini  yapmış  ve  birkaç  gün  sonra  resminin  olduğu  yere  gittiğinde  resmin  hiçbir  yerine  müdahale  edilmediğini  gözlemlemiş. Daha  sonra  bu  durumu  hocasına  anlattığında  hocası  şöyle  demiş  ona: Sen  ilk  durumda  insanlara  fırsat  verdiğinde  ne  kadar  acımasız  eleştirilerle  karşılaşacağını  gördün. Hayatında  resim  yapmamış  insanlar  dahi  gelip  resimlerini  karaladı. Oysa  ikinci  durumda  onlardan  hatalarını  düzeltmelerini  istedin  yani  yapıcı  olmalarını  istedin. Bu  sefer  o  insanlar, resmine  tek  bir fırça  darbesi  dahi  eklemediler.

İşte  mevzu  bahis  kişiler, her  tarafımızı  kırmızı  çizgilerle  yapılanları  görünmeyecek  hale  getirdiler  maalesef. “Sen  bilmezsin onları, biz  onların  ciğerini  biliriz.” gibi  efelik  cümleleri  kurmaktan  geri  durmazlar. Gönül  ister  ki  yol  göstersinler  ve  şöyle  desinler : zamanında  biz  bu  konularda  şu  hatalara  düştük, aman  sizler  düşmeyin  gibi  yapıcı  ve  motive  edici  eylemlerde  bulunsunlar. Ama  o  da  yok. Ama  o da  olacak  inşallah.


--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

30 Eylül 2009

İlk tesettür fuarı İstanbul'da yapılacak

İlk tesettür fuarı İstanbul’da yapılacak
Dünyanın moda şehri olma yolunda ilerleyen İstanbul; 1-4 Ekim tarihleri arasında da dünyanın ilk “Tesettür ve İslami Moda ve Aksesuarları” fuarına da ev sahipliği yapacak.

1-4 Ekim tarihleri arasında, CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuarda, “tesettür modası”nın 2010 trendleri sergilenecek. Tesettür fuarında ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Suriye, İran, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Mısır, Hong Kong, Tayland ve Ürdün ağırlıklı olmak üzere 30’u aşkın ülkeden profesyonel alıcılar ve katılımcı firma ağırlanacak. Fuarda; eşarptan abiyeye, gelinlikten mayoya pek çok farklı alandaki tekstil ürünü sergilenecek.

Dünyanın ilk tesettür mayosunu üreten Haşema Tekstil de kış koleksiyonunu ilk kez bu fuarda görücüye çıkaracak. Haşema Tekstil yetkilileri, “Böyle bir fuar bir gereklilik idi.. Kendi alanımızda tüm yeniliklerin takipçisiyiz. Tabii ki bu fuarda da yer alacağız. Haşema gibi özel olarak tasarlanmış eşofmanlardan oluşan 2010 Kış Sportswear koleksiyonunu ‘Heşofman’ markası ile ilk defa bu fuarda görücüye çıkaracağız” dediler. Haşema; 2010 modasında mor, bordo, Türk mavisi, mercan renklerinin ağırlıkta olduğunu da bildirdi. Haşema ‘hakiki şeriat mayoları’nın kısaltması olarak ortaya çıkmıştı.


--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

29 Eylül 2009

Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı

T.C. GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ’NDEN

Enstitümüz Fen Fakültesi Kimya Bölümüne 2547 Sayılı Kanun ile “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca Araştırma Görevlisi alınacaktır.

BAŞVURULARDA GENEL ŞARTLAR

- 657 Sayılı Kanun’un 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.

- Başvurularda merkezi sınavdan (ALES) (atama yapılacak programın lisans / önlisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda) en az 70 puan, (Doktorasını tamamlamış olanlar, Meslek Yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, 31.07.2008 tarihinde yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılanlar merkezi sınavdan (ALES) muaftır), Meslek Yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularda yabancı dil şartı aranmaz.

- Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak.

- Yabancı ülkelerden alınan diplomaların denkliğinin onaylanmış olması gereklidir.

ÖZEL ŞARTLAR

- Son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak.

- Organik Kimya Anabilim Dalında Yüksek Lisans (hazırlık hariç) veya Doktora öğrencisi olmak.

MUAFİYET

- Doktorasını tamamlamış olanlar, bu Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında, merkezi sınav şartı aranmaz.

BAŞVURU ŞEKLİ VE EKLENECEK BELGELER

Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurularda adaylar başvuru genel ve özel şartlarına göre aşağıdaki onaylı belgeleri dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir.

Adaylar başvurularını başvurdukları bölüm/anabilim dalını belirten dilekçeleri ile Fen Fakültesi Dekanlığına şahsen veya Posta (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Muallimköy Kampüsü ) adresine yapabilecektir. Dilekçeleri ekine; özgeçmiş, nüfus cüzdan fotokopisi, fotoğraf, Merkezi Sınavı belgesi (ALES), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) puanını gösterir belge veya eş değerliği kabul edilen bir sınavdan almış olduklarını puanı gösteren belge, Diplomaları ile birlikte var ise ilgili dalda bilimsel çalışmalarını kapsayan dosyayı vereceklerdir.

Adaylar başvurularını başvurdukları bölüm/anabilim dalını belirten dilekçeleri ile Mühendislik Fakültesi Dekanlığına şahsen veya Posta (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çayırova Kampüsü ) adresine yapabilecektir. Dilekçeleri ekine; özgeçmiş, nüfus cüzdan fotokopisi, fotoğraf, Merkezi Sınavı belgesi (ALES), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) puanını gösterir belge veya eş değerliği kabul edilen bir sınavdan almış olduklarını puanı gösteren belge, Diplomaları ile birlikte var ise ilgili dalda bilimsel çalışmalarını kapsayan dosyayı vereceklerdir.

* Posta ile yapılacak başvurularda gecikmeler dikkate alınmayacaktır *

** Ön değerlendirme sonuçları ve kesin sonuçlar Enstitümüz web adresinde yayınlanacak olup bu aynı zamanda tebligat niteliğinde olacaktır. Ayrıca tebligat yapılmayacaktır.**

  Enstitümüz Fen Fakültesi Kİmya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi alınacaktır. Araştırma Görevlisi 1 12 Ekim 2009
  Enstitümüz Fen Fakültesi Kİmya Bölümü Fizikokimya Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi alınacaktır. Araştırma Görevlisi 1 12 Ekim 2009
  Enstitümüz Fen Fakültesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi alınacaktır. Araştırma Görevlisi 1 12 Ekim 2009
  Enstitümüz Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Seramik Malzemeler Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi alınacaktır. Araştırma Görevlisi 1 15 Ekim 2009


--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

+35 ile başlayan aramalara dikkat

+35 ile başlayan aramalara dikkat

Son aylarda, Türkiyeli cep telefonu kullanıcılarına ülke kodu +35 olan Bulgaristan'dan gelen çağrılar bitmek bilmiyor.

+35 989 678xxxx, +35 988 456xxxx gibi telefonlardan, cep telefonlarına gelen çağrılar, buradaki abonlerin geri aramalarını amaçlıyor.

Dışarıdan gelen aramalar oranında ücretsiz kontor ve dakika veren operatörleri yüzünden Türkiye'de de daha önce benzer taktikler yapılmıştı. Gazetelere, çok ucuz otomobil gibi ilan veren kurnaz aboneler, arandıkça kontör veya dakika kazanmışlardı.

Defalarca çağrı bırakarak merak uyandıran Bulgaristanlı telefon sahipleri de böylece Türkiye'den gelen çağrılar sonucunda bedava kontör ve dakika kazanıyorlar.

Daha önce böyle çağrılara maruz kalan yurttaşlar, bu yüzden +35 ile başlayan bir cevapsız çağrılara karşı herkesi uyarıyor--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Sağlık Kaynağı 5 Baharat

Günümüzde yapılan araştırmalar 5 baharatın lezzetleir kadar güç veren doğal besinler olduğunu ortaya koydu. Baharatları, yiyeceklerinize ve salatanıza karıştırmak gücünüzü artırıyor, bağışıklığınızı güçlendiriyor.

Tarçın
Doğal bir mikrop düşmanı olan tarçını, her gün çay kaşığının 1/4'ü kadar aldığınızda, kan şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürür. Sabah kahvenizi içerken kahve talerinin etrafını saracak kadar içeceğinize eklediğinizde tazelik hissi verir. Düşük kalorili bir tatlı için tarçınlı, elmalı tart yapabilirsiniz.

Kekik
Izgarada pişireceğiniz tavuk, balık veya eti kekikle marine ettiğinizde mentollü ve biraz ekşimsi tadı mükemmel bir lezzet verir. Kekik, birçok sağlık uzmanının listesinde kanserden koruyucu olarak yer alır. Ayrıca, uzun zamandan beri antiseptik olarak da kullanılır. kekik yağı ağız tenizliğinde tercih edilebilir. Eğer taze kekiğiniz varsa biraz zeytinyağına ekleyebilirsiniz.

Kimyon
Dünyanın en ünlü baharatlarından biri kırmızı biber tozunda saklanır ve başka bir kanser savaşçısıdır. Egzotik lezzetler elde etmek için pilav, tahıl, salatalara ekleyebilir, et yemeklerini marine edebilirsiniz. Yağlı etlerinizi kalp sağlığınıı koruyan mükemmel baharat kimyonla pişirebilirsiniz.

Mercan Köşk (Oregano)
Bir elmadan 42 kat daha fazla antiokjsidan içeren bu mucize bitki daha çok Ege bölgesinde rastlanıyor. Evlerin bahçelerinde küçük saksılar içerisinde yetiştirilen mercan köşk bitkisini salata, omlet veya favori kurabiyelerinize
ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal
Hint mutfağında 'Mutfağın Kraliçesi' olarak adlandırılan zerdeçal, kist, kanser, kireçlenme hatta Alzheimer'a karşı oldukça yararlı.. Sarı çiçekleri ve köklerinden yararlanılabilen zerdeçal'dan bir tutam alarak, yaptığınız pilav, yahni veya mercimek gibi yemeklere ekleyebilirsiniz. Unutmayın, zerdeçal geçen gece anahtarı nerede unuttuğunuzu hatırlamanızı bile sağlayabilir.


--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Protein tozu nasıl kullanılmalı?

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?
Hangi marka protein tozu kullanırsanız kullanın, yanlış zamanda kullanırsanız, alabileceğiniz en iyi etkiden yoksun olursunuz. Doğrusu yanlış zamanda tüketmenin yerine, protein shakerinizi çöpe dahi atabilirsiniz!


1. Antremandan hemen sonra:

Protein tozunu günde sadece bir kez tüketiyorsanız, bu zaman sizin için en önemli zamandır. Antremandan hemen sonra, vücudunuz yenilenmek ve kendine gelmek icin herhangi bir hammaddeye ihtiyaç duyar. Eğer ki vücudunuza gıda olarak bunları sağlamazsanız, katabolik duruma geçersiniz. Yani kısacası vücudunuz da kendine gelmek adına, kas inşası yerine bir düşüş olur. Bu da anlayacağınız gibi bir vücutçu için zarar vericidir.

Antremandan hemen sonra, 25- 30 gram arası protein tüketerek bu zarardan kaçınabilirsiniz.

2. Antremandan bir saat sonra


Antremandan ortalama 1 saat sonra, vücudunuz sakinleşip normal hale gelmiştir. Bu süreçten sonra tekrardan vücudunuz büyümeye müsaittir. Antremandan hemen sonra tüketmiş olduğunuz protein tozu metobolize edilmiştir ve vücüdunuz daha fazlasını ister. Bu sürede kullanacağınız protein tozu, vücudunuzun tamirini hızlandıracaktır.

Bu süreçtede 25-30 gram protein tozu tüketmenizi tavsiye ederiz.

3. Sabah vakti ilk iş

Uyandıktan hemen sonra veya bir kaşık protein tozundan hemen sonra. Vücudunuz ortalama 8 saatlik bir süre aç kaldı ve herhangi bır gıda tüketemedi. Vücudunuzu besleyin!

Protein tozu normal gıdadan vücudumuz tarafından çok daha çabuk sindirilir ve bu sayede vücudunuz daha hızlı beslenmiş olur.

Bu protein aşısı metobolizmanızı hızlandırır ki buda yağ yakımında size yardımcı olur. Beraberinde tabi ki güzel bir kahvaltı yapınız.

4. Akşam en son işiniz

Vücudunuzu gece boyunca koruyun. Bunun için güzel bir kombinasyon whey protein ve su bardağıyla süt karışımıdır.

Whey hızlı sindirilen bir proteindir, süt proteini (casein), casein ise yavaş sindirimli bir proteindir. Gece boyunca yavaş sindirimli bir protein tozu uzun süre olduğundan dolayı daha uygundur. İkisini karıştırarak güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

5. Öğünler arasında

Uzun zaman zarfı varsa, protein tozu kullanmanız mantıklı olacaktır. Bu sayede gün boyunca vücudunuzu proteinle beslemiş olursunuz. Bu sayede kas düşüşü yerine kas artışı elde etmiş olursunuz.

6. Öğünler içinde

Öğünler içinde protein tozu tüketerek öğününüzdeki protein miktarini artırmış olursunuz. Protein içeriği az olan öğünlerde supplement olarak protein tozu tüketmelisiniz.


--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Süt ve yumurtaya dikkat!

Süt ve yumurtaya dikkat!Uzmanlar dünyada her 100 çocuktan altısının besin alerjisi olduğunu belirtiyor ve anne-babaları uyarıyorlar.

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Olympos'ta düzenlenen Alerji Okulu 2009'a katılan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Solunum ve Alerji Bilim Dalından Prof. Dr. Esen Demir, besin alerjisi konusunda açıklamalarda bulundu.

Dünyada çocukluk yaş grubunda besin alerjisi görülme sıklığının yüzde 6 olduğunu vurgulayan Demir, beş yaş altındaki çocuklarda en sık süt ve yumurtaya karşı reaksiyon görüldüğünü söyledi.

Çocuklarda görülen alerji türleri içinde öldürücü alerjik reaksiyona en sık yol açan besin alerjisinin, hiçbir genetik yatkınlığı olmayanlarda da görülebildiğini, ancak genetik yatkınlıklarda daha sık görüldüğünü anlatan Demir, “Annede alerjik astım varsa, bebeğine ilk 6 ay hiç ek gıda vermeden sadece anne sütüyle beslemesini öneriyoruz. Bebeğe ilk altı ayda sadece anne sütünün verilmesi, alerjik reaksiyon ile daha geç karşılaşmayı sağlıyor” dedi.

Bebeklikte ek gıdaya geçme sürecinde çocuğun herhangi bir ek gıdaya duyarlı olup olmadığını anlamak için yeni gıdaların tek tek eklenmesini ve her yeni gıdaya tercihen birer hafta arayla başlanmasını öneren Esen Demir, şöyle konuştu:

“Bir ek gıdaya başlandıktan bir hafta sonra çocukta kaşıntı, döküntü, yüzde pullanmalar, hırıltılı solunum, ishal, inatçı öksürük, besin almayı reddetme ve kusma gibi bulguların besin alerjisiyle ilişkili olabilmesi olasılığına karşı doktora başvurmak gerekir. Çocuğun herhangi bir ek gıdaya duyarlı olup olmadığını anlamak için yeni gıdalar tek tek eklenmelidir. Çocuğa ilk kez verilecek gıda da çok az miktarda yedirilip, miktarı giderek artırılmalıdır.”


Keçi sütü çözüm değil

İnek sütüne alerjisi olan çocukların ailelerinin keçi sütüne yönlendirildiği bilgisini son günlerde sıklıkla duyduklarını kaydeden Prof. Dr. Esen Demir, inek sütüne alerjisi olanların yüzde 80'inin keçi sütüne de alerjisi olduğunu, koyun sütüne reaksiyon verenlerin de görüldüğünü bildirdi.

Süte alerjisi olan çocuğa, sadece süt değil, içinde süt, peynir, yoğurt olan gıdaların verilmesinin de doğru olmadığını belirten Demir, bu çocuklara, reçete ile satılan özel imal edilmiş süt verilmesi, yedirilecek muhallebi ve yoğurdun da o sütle yapılması gerektiğini kaydetti. Süt ve yumurta ile bunları içeren gıdaların diyetten kaldırılmasıyla çocuğun gelişme geriliği gösterebileceğini hatırlatan Demir, yumurtanın yerine ete yönelinmesini, ayrıca kalsiyum takviyesinin de uygun olabileceğini söyledi.

Demir, çocuklarında besin alerjisi olan ebeveynlerin marketten aldıkları etiketlenmiş ürünlerin üzerinde yazan maddeleri çok iyi bilmesi gerektiğini vurguladı.--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Web Sitesi Yapmak İçin Popüler Araçlar

İnternet üzerinde varlığınızı sürdürebilmek için ilk adım

Bir web sitesi oluşturmaktır. Gelişmiş teknolojiler sayesinde detaylı bilgiye ihtiyacınız olmadan kolayca web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu araçlar favori tasarımınızı seçmenize, geliştirmenize, kişiselleştirmenize ve yayınlamanıza olanak sağlar. Aşağıda web sitesi oluşturmak için popüler araç listelenmiştir.

WebSihirbazi Site Yönetimi
--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

CCleaner 2.24.1010 Piriform - 3.16MB (Freeware)

Piriform - 3.16MB (Freeware)
CCleaner ücretsiz sistem optimizasyonu, gizlilik ve temizlik aracıdır. Sizin sisteminizden kullanılmayan dosyaları siler - Windows daha hızlı koşmak ve değerli sabit disk alanı serbest bırakarak sağlar. Ayrıca internet geçmişi gibi online faaliyetlerinin izlerini temizler. Ek olarak, tam özellikli kayıt defteri temizleyici içerir. (Normal) çalıştırmak için bir saniyeden daha az çekici Ama en iyi bölümü, bu hızlı ve NO spyware ya da adware içerir! :) Aşağıdaki temizler: * Internet Explorer * Firefox * Google Chrome, Opera * Safari * Windows - Geri Dönüşüm Kutusu, Son Belgeler, Geçici dosyalar ve Log dosyaları. * Registry Cleaner * Üçüncü parti uygulamaları * 100% Spyware FREE
Title:CCleaner 2.24.1010
Filename:ccsetup224.exe
File size:3.16MB (3,309,072 bytes)
Requirements: Windows (All Versions)
License:Freeware
Date added:September 28, 2009
Author:Piriform
www.piriform.com
www.ccleaner.com
Homepage:www.ccleaner.com
- Added support for Firefox 3.6.
- Added file search history cleaning for Windows 7.
- Improved Opera 10 cleaning.
- Reduced temp folder cleaning delay to 24 hours.
- Several bugs fixed to better support Windows 7.
- Added winapp2.ini filter support to detailed results view.
- Improved 64-bit support for Registry Cleaner.
- Fixed minor bug in Uninstall Tool.
- Fixed minor bug in System Restore Tool.
- Minor interface bugs fixed.
- Minor display bugs fixed.

Download Latest Version 3.16MB

--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Çocuklara Yönelik Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme Uyarıları

Uzmanlar, yeni bir eğitim-öğretim döneminin başladığı bugünlerde, çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için çocuklara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, çocukların sağlıklı beslenmesi için 4 besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerektiğini söyledi. Dr. Nacaroğlu, "Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir. Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için

günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir. Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı

ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim ekmek, 1 bardak süt, poğaça çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir. Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli

olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır. Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips gibi yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların

sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır. Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir. Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına

da önem verilmelidir. Bu nedenle, çocukların gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir. Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara, özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan

sonra, dışarıdan eve gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile iyice ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazandırılması gerekmektedir. Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir" dedi.

Sağlık Müdürü Nacaroğlu, süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına da dikkat edilmesi gerektiğini belirtti

--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

İşte Türk taaruz helikopteri

İşte Türk taaruz helikopteri
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk taarruz helikopteri T129'un, dünyadaki benzerlerinden çok daha üstün bir taarruz helikopteri olacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, Türk taarruz helikopteri T129'un ilk uçuşunu gerçekleştirdiği, AgustaWestland firmasının Milano yakınlarındaki tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, T129'un en son nesil helikopter motoruna sahip olacağını belirterek, bu son nesil motor sayesinde helikopterin yüksek ısı ve yüksek irtifada uçabileceğini söyledi.

Helikopterin motorunun TUSAŞ Motor Sanayii'nde monte edileceğini, ASELSAN ile diğer Türk yüklenicilerin de projede yer alacağını kaydeden Gönül, ATAK projesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin ve savunma sanayi işbirliğinin daha da güçleneceğini ifade etti.Milli Savunma Bakanı Gönül, T129 helikopterlerinin bugünkü ilk uçuşunda gösterilen başarının uluslararası pazardaki konumunu güçlendireceğini, bugünkü başarılı uçuşla bu taarruz helikopterine diğer ülkeler tarafından da önemli bir ilgi gösterileceğini ifade etti.

AgustaWestland tesislerinde ilk uçuşunu gerçekleştiren T129'u bir İtalyan bir de Türk pilot kullandı. Yaklaşık yarım saat süren gösteri uçuşu başarıyla gerçekleştirilirken, Milli Savunma Bakanı Gönül, pilotları kutladı.Bakan Gönül, helikopterin başında yaptığı açıklamada, T129'un ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmesine rağmen, bütün manevraları başarıyla yaptığını, bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeği olacağına inandığını söyledi.Gönül, helikopterdeki en gurur verici noktalardan birinin de Milli Görev Bilgisayarı olduğuna dikkati çekti.

İTALYA MİLLİ SAVUNMA BAKAN YARDIMCISI

İtalya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Guido Crosetto da törende yaptığı konuşmada, bugünün, Türkiye ile İtalya arasındaki savunma sanayi işbirliği açısından önemli bir gün olduğunu, Türkiye'nin İtalya'nın savunma sanayinde önemli bir ortak olduğunu söyledi.Crosetto, Türkiye ile ilişkilerin savunma sanayi ve diğer alanlarda çok iyi düzeyde bulunduğunu belirterek, “İtalya, Türkiye'yi her zaman kendisine çok yakın hissetmektedir” diye konuştu.Guido Crosetto, Türk savunma sanayinin de dünya da önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

AGUSTAWESTLAND ÜST YÖNETİCİSİ ORSİ

AgustaWestland firmasının Üst Yöneticisi (CEO) Giuseppe Orsi ise yaptığı konuşmada, T129 projesinin takvimine göre hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.TUSAŞ'ın çok yüksek bir teknolojik potansiyele sahip olduğunu belirten Orsi, bu projenin de TUSAŞ ile Türk havacılık sanayi sektörüne önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Orsi, bugün gerçekleştirilen ilk uçuşun, Türk savunma sanayinde uzun bir geçmişe dayanan ortaklığın vardığı dönem noktasının yanı sıra müşteri odaklı ve verimli işbirliğinin de örneği olduğunu belirtti. Giuseppe Orsi, bugün itibariyle Türk havacılık sanayinin önemli bir aşamaya geldiğini de vurguladı.

Dünyanın en gelişmiş taarruz helikopterinin ilk uçuşunu kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Orsi, şöyle konuştu:“Bugün gerçekleştirdiğimiz bu ilk uçuş, hem Türk sanayisiyle uzun bir geçmişe dayanan ortaklığımızda önemli bir dönüm noktası hem de bu işbirliğinin en modern, en müşteri odaklı çözümleri vaad edilen zaman planı çerçevesinde üretmede ne kadar üretken, ne kadar verimli olduğunun da en güzel göstergesi. Bugün Türk havacılık sanayisi, helikopter pervanesi teknolojisinde yepyeni bir döneme giriyor. Bu başarılı işbirliğini aynı verimlilikle geleceğe taşımaya kararlıyız.”

TUSAŞ GENEL MÜDÜRÜ DÖRTKAŞLI

Törende bir konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da T129'un kategorisinde en gelişmiş helikopter olduğunu belirterek, 2008 yılında başlayan sürecin bugün en ileri aşamasına ulaştığını söyledi.Bütün aşamaların planlanandan daha hızlı gerçekleştiğini, 2013 yılı Temmuz ayında ilk milli taarrruz helikopteri olan T129'un Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini bildirdi.

Projedeki nihai amaçlardan birinin de bu helikopterin uluslararası pazara sunulması olduğunu kaydeden Dörtkaşlı, şunları söyledi:“T129'un ilk uçuşunu izlemek üzere burada bulunmak büyük bir onur. Kategorisindeki en gelişmiş helikopter olacak T129, böylece hem kara kuvvetlerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, hem de dış pazarlar için çok çekici bir ürün olacak. Uluslararası helikopter pazarında Türkiye öncü bir rol üstlenecek. Bu noktaya uzun bir yolculuğun ardından geldik. ATAK Takımı'nın gösterdiği bu başarıdan gururluyuz. Bu başarının ardından başka başarıların da geleceğine olan güvenimiz tam.”

TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) havacılık ve uzay sistemlerinin hem tasarım, geliştirme, üretim ve entegrasyonda, hem de modernizasyon ve satış sonrası destek süreçlerinde faaliyet gösteren bir teknoloji merkezi. TAI'nin Ankara'daki tesislerindeki dünya standartlarında en gelişmiş teknoloji ürünü üretim ekipmanları, havacılık ve uzay sanayinin pek çok değişik alanında üretim imkanı veriyor. Şirketin 3 bin çalışanının 1200'ünü mühendisler oluşturuyor.
Küresel ticari ve askeri helikopter pazarının en önde gelen oyuncularından biri olan Finmeccanica şirketi AgustaWestland, rakipsiz helikopter ürün gamını müşterilerinin misyon gereksinimleri için özel tasarlanmış eğitim ve teknik destek paketleriyle birlikte sunuyor. AgustaWestland'ın İtalya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde üretim tesisleri bulunuyor.

Türk şirketleri Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica Grubu şirketi AgustaWestland'ın oluşturduğu Türk Taarruz Helikopteri (ATAK) T129'un ilk prototipinin uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

AgustaWestland'ın İtalya'nın Milano'ya bağlı Vergiate kentindeki tesislerinde düzenlenen törende, T129'un ilk prototipi olan P1'in ilk uçuşunu AgustaWestland ve TAI pilotları planlanan zaman ve performans hedefleri dahilinde gerçekleştirdiler.

ATAK Programı, Türk Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 50 kesin ve 41 opsiyonel taarruz ve taktik keşif helikopterinin, küresel standartlardaki yüksek teknoloji ürünü aviyonik ekipmanlar ile tamamen Türkiye'de geliştirilecek donanım ve yazılım ürünlerinin bir araya getirilmesiyle Türkiye'de üretilerek teminini hedefliyor. Türk havacılık sanayinin tasarım, geliştirme ve üretim fazlarının hepsinde de yabancı ortaklarıyla eşit şartlarda yer aldığı program, planlanan zaman ve bütçe şartlarında ilerliyor.

Bugünkü ilk uçuş törenini Milli SAvunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanı sıra Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, ASELSAN ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri de katıldı.

TUSAS-AGUSTA WESTLAND İŞBİRLİĞİ

AgustaWestland Türkiye'de 1960'ların başından bu yana, hem değişik modellerde ticari ve askeri helikopter ve hava araçlarının satışlarıyla, hem de endüstriyel işbirlikleri ve ortaklıklar üzerinden yürüttüğü uzun vadeli ve verimli bir geçmişe sahip.

AgustaWestland'ın Türk sanayisi ile olan ilişkisi, 2004 yılı Mart ayında ürün gamındaki en gelişmiş ürünlerden bir tanesi olan AW139 Medium Twin modeli için TAI ile başlattığı işbirliği ile yeni bir döneme girdi. TAI, kısa süre içinde kendi sınıfında global pazarın gözdesi olan bu yeni nesil orta sınıf çift motorlu helikopterin gövdesinin üretimini üstlenmişti. AgustaWestland'ın en gelişmiş ürünlerinden birisi olan bu helikopterin üretimi için başlatılan bu işbirliği, şirketin Türk havacılık ve uzay sanayi ile çok daha uzun ömürlü yeni bir ilişki dönemini başlattı.

T129 anlaşması, TAI'yi ana yüklenici, AgustaWestland ve Aselsan'ı ise ana alt yükleniciler olarak belirliyor.Agusta Westland firmasi, Türk Genel Maksat Helikopter Programıyla da ilgileniyor. Programın gereksinimlerini karşılayabilmek için AgustaWestland modern askeri gereksinimlerin tamamını karşılayabilecek çok rollü, 8,1 tonluk bir orta sınıf yeni nesil helikopter olan TUHP 149'u aday olarak Türkiye'ye sunuyor. TUHP 149, orta sınıf çift motorlu kategorisindeki yeni nesil maliyet etkin helikopter ihtiyacını karşılamada önemli bir rol üstlenmesi için tasarlandı.AgustaWestland TUHP 149,9 AgustaWestland'ın Türk Genel Maksat Helikopter Programı (Turkish Utility Helicopter Programme – TUHP) için geliştirdiği aday helikopteri. Modern askeri gereksinimlerin tamamını karşılayabilecek çok rollü bir orta sınıf yeni nesil helikopter olan TUHP 149, 8,1 ton ağırlığa sahip.

Tasarım Unsurları

TUHP 149, tasarım harikası, balistik korumalı, yüksek verimlilikli kompozit 5 kanatlı ana pervane ve 4 kanatlı kuyruk pervanesi ile yüksek hızlı, düşük sarsıntılı, sessiz ve pürüzsüz bir seyir sunuyor. 18 adete kadar asker/yolcu taşıyabilme kapasitesine sahip geniş kabin, raylı geniş kapıları ile hem askerlerin hızlı inmelerini – binmelerini sağlıyor, hem de büyük hacimli yüklerin yüklenmesini olağanüstü kolaylaştırıyor. Modern savaş konseptleri için özel olarak tasarlanmış olan TUHP149, tam entegre misyon ekipmanlarına ve gerekenin çok üzerinde kritik sistemlere sahip bir açık sistem mimarisi ile donatılmış, tam dijital bir helikopter.Türk Genel Maksak Helikopter Programı, pilotların iş yükünü azaltarak misyona yoğunlaşabilmelerini sağlayacak 4 eksenli bir otomatik pilot sistemine ve modern cam kokpite sahip. Helikopter, çarpmaya dayanıklı unsurları, zırhlı pilot koltukları, çarpmaya dayanıklı asker koltukları ve kendiliğinden kapanan yakıt tankları ile sağlam bir yapıya ve dolayısıyla yüksek beka kabiliyetine sahip. Yüksek ağırlık taşımaya müsait, yüksek enerji emici, yarı yarıya içeri çekilebilir yüksek hız iniş takımları sayesinde hem rahat iniş – kalkış ve taksi yapabiliyor, hem de doğal yüzeylere inip kalkabiliyor.

TUHP 149, olabilecek en minimum destek ile uçabilecek, helikopter verimliliğini optimum düzeyde tutarken tüm operasyonel ömrü boyunca tamir masraflarını minimumda tutacak ve böylelikle kamuya maliyeti mümkün olan en aşağı seviyeye çekecek şekilde tasarlandı. Helikopterin eğitiminde kullanılacak tam teçhizatlı bir 'D Seviye' simülatör de AgustaWestland tarafından planlanmakta.

--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

28 Eylül 2009

Yerli dizilere şifre geliyor

Yerli dizilere şifre geliyor
Dizilerdeki sevişme görüntülerinin aile yapısına zarar verdiğini söyleyen bakan Aliye Kavaf, yerli dizilere şifre getirilmesini sağlayacak yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Çığrından çıkan yerli dizilerle RTÜK başa çıkamayınca konuya bakanlık el attı. Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, dizilerdeki sevişme sahneleriyle ilgili net konuştu: "Türk aile yapısıyla örtüşmeyen programlar için şifre uygulanacak"

Türk aile yapısıyla bağdaşmayan dizilerin şifreli olarak yayınlanması konusunda çalışma başlattıklarını söyleyen bakan Kavaf, televizyonda yayınlanan dizilerle ilgili yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, "Türk aile yapısıyla örtüşmeyen programlar için şifre uygulanacak" dedi. Aliye Kavaf şöyle devam etti:"Toplum olarak en büyük değerleri bir arada değerin aile kurumu olduğunu her zaman övünerek söylüyoruz. Ancak aile kurumunun da olumsuz birtakım gelişmelerden korunması gerektiğine inanıyoruz. Aileyi bir arada tutan değerlerde erozyona uğrayanlar varsa yeniden canlandırılması var.Olanların da güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi gerekiyor. Güçlü aile yapısının inşa edilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız." 


Aile yapısına zarar verecek görüntülerin ve yayınların, değerlendirilmsi ve gözden geçirilmesinin önemine değinen Kavaf, "Bu tüm dünyada böyle. O görüntülerin eylemleri ve söylemlerin olduğu her neyse işte yayınların bir şifresi vardır. Onu seyretmek isteyenler o şifreyi satın alırlar ve seyrederler. Ama kontrolsüz, şifresiz bir şekilde bu yayınlar dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizdede öyle olması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

--
MLM Future
Alışveriş yaparak para kazanma yolu
http://www.sivas.mlm-future.com
------------------------------------------
İlan Grubu
http://groups.google.com.tr/group/ilangrubu/subscribe?hl=tr

Popüler Yayınlar

Blog Widget by LinkWithin

İslam İlmihali